Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Nelegálna migrácia: ministri vnútra rokovali v Prahe

24. 11. 2022

Problematika nelegálnej migrácie bola hlavnou témou pracovných raňajok ministrov vnútra Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska. Šéfovia rezortov vnútra sa stretli vo štvrtok 24. novembra 2022 v Prahe na pozvanie ministra vnútra ČR Víta Rakušana, a to deň pred zasadnutím mimoriadnej Rady pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti, ktorá sa uskutoční 25. novembra v Bruseli.

Ústrednou témou rokovania v Prahe bola problematika nelegálnej migrácie. „Slovensko rozhodne nie je žiadnym vinníkom tejto situácie, Slovensko je obeťou tejto situácie. Rovnako ako my všetci tu v stredo-európskom priestore. Preto sme sa dnes stretli, a preto hľadáme cesty, ako znížiť čísla na západo-balkáskej migračnej trase tak, aby sme mohli mať zase umožnený voľný pohyb medzi jednotlivými štátmi,"  povedal po rokovaní pred médiami minister vnútra ČR Vít Rakušan.

Pracovné raňajky ministrov vnútra v Prahe

„Téma migrácie je celoeurópska a som rád, že aj dnes odzneli závery, ktoré sme spoločne s mojimi kolegami, ministrami vnútra, deklarovali aj na našom stretnutí, ktoré som zorganizoval k tejto problematike pred niekoľkými týždňami v Bratislave. Situácia na západo-balkánskej trase, ktorá ovplyvňuje naše krajiny, nie je jednoduchá a len spoločnou spoluprácou dokážeme boj proti nelegálnej migrácii zvládnuť," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

Pracovné raňajky ministrov vnútra v Prahe

„Robíme všetko pre to, aby hranice Schengenského priestoru neprekračovali nelegálni migranti. Pomáhajú nám v tom aj posily zo zahraničia, vrátane príslušníkov Policajného zboru zo Slovenska a ďalších krajín," povedal maďarský minister vnútra Sándor Pintér.

„Potrebujeme nastaviť právne a technické nástroje, aby sme dokázali ochrániť vonkajšiu hranicu Európskej únie, aby sme nepotrebovali tie opatrenia, ktoré sú v súčasnosti ako dočasné, teda hranice medzi našimi štátmi," vyjadril sa rakúsky minister vnútra Gerhard Karner.