Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Nepriaznivé počasie sa podpisuje aj na počte nehôd

15. 01. 2013

cnt

Sneženie včera potrápilo vodičov, podobné počasie má pretrvávať naďalej. Polícia apeluje na vodičov, aby prispôsobili jazdu stavu a povahe vozovky. Na niektorých miestach sa už síce sneh topí, napriek tomu treba byť stále opatrný, pretože sa šmýka.

V priebehu včerajšieho dňa evidujeme na celom území Slovenska 52 dopravných nehôd. Nehody sa našťastie obišli bez smrteľných i ťažkých zranení, ľahké zranenia utrpelo 16 osôb. Najviac nehôd evidujeme za včerajší deň v Banskobystrickom kraji (14) a v Nitrianskom kraji (10). Najmenej nehôd sa stalo v Košickom kraji, jedna a v Trnavskom kraji tri nehody. Počas včerajšieho dňa pribudlo na území celého Slovenska 149 škodových udalostí. Najviac, 33 škodových udalostí bolo v Bratislavskom kraji, o jednu menej v Banskobystrickom kraji, v Nitrianskom kraji 25. Pod 20 škodových udalostí sme zaznamenali v Trnavskom kraji (15), v Prešovskom kraji (13), v Žilinskom kraji (12) a v Trenčianskom kraji (11). Najopatrnejší boli vodiči v Košickom kraji, kde sa stalo najmenej škodových udalostí, osem. Aj v priebehu ďalších dní bude na cestách maximálny počet policajtov, ktorí budú najmä preventívnou formou pomáhať účastníkom cestnej premávky. Nekompromisní však budú voči účastníkom, ktorí sa dopustia závažného porušenia pravidiel cestnej premávky.

Aj napriek sneženiu, kedy by už zimné pneumatiky mali byť samozrejmosťou, stále evidujeme prípady nehôd či škodových udalostí, ktorých príčinou bolo použitie letných pneumatík. Vodiči by mali zvážiť, či s takto vybaveným autom vyrazia na cesty. Nielen že môžu zaviniť nehodu a pripraviť nevinné osoby o zdravie či život, ale hrozia im aj pokuty. Stále platí, že predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami.

Za nepoužitie zimných pneumatík zákon ukladá sankciu 60 eur. Neodstránenie ľadu a snehu, ktorý by sa mohol počas jazdy uvoľniť vyjde vodiča tiež na 60 eur. Nepoužitie svetiel za zníženej viditeľnosti ďalších 60 eur a nepoužitie svetiel do hmly 30 eur. Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla.