Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2023, sobota
 

Nezaplatením dane spôsobil štátu škodu viac ako 6,5 milióna eur

30. 05. 2012

UBPK_logo

Úrad boja proti korupcii skončil vyšetrovanie v prípade nezaplatenia dane, v ktorom je obvinený konateľ banskobystrickej obchodnej spoločnosti. Spoločnosti Jaroslava Š. vznikla vo viacerých prípadoch daňová povinnosť zo zrealizovaných obchodov, ktorú si neplnil. Štátu tak dlhuje viac ako 6,5 milióna eur, preto ho vyšetrovateľ obvinil a v týchto dňoch navrhol prokurátorovi obžalovať.

O prípade sme verejnosť informovali v apríli minulého roku. Po oznámení daňového úradu vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii odbor Stred obvinil Jaroslava Š. (41) z trestného činu nezaplatenia dane.

V mesiacoch máj a jún 2009 vznikla Jaroslavovi Š. podnikateľskou činnosťou daňová povinnosť. Išlo najmä o dve zrealizované transakcie. Kúpu nehnuteľnosti a odpredaj jej technického zhodnotenia. Ďalej išlo o prijatie zálohových platieb od partnerskej obchodnej spoločnosti z Krupiny na dodávku tovaru. Obvinený napriek tomu, že vedel o zákonnej povinnosti zaplatiť daň a mal dostatok peňažných prostriedkov, daň nezaplatil. Preto sa daňový úrad obrátil na políciu a na základe jeho podnetu Úrad boja proti korupcii začal konať. Podľa policajných informácií podnikateľ finančné prostriedky spoločnosti namiesto zaplatenia dane použil na zaplatenie zmluvnej pokuty pre partnerskú spoločnosť z Krupiny.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil Jaroslava Š. z opakovaného trestného činu nezaplatenia dane. V týchto dňoch vyšetrovanie polícia ukončila návrhom na podanie obžaloby. Prokurátorovi navrhuje postaviť podnikateľa pred súd. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Obvinený je stíhaný na slobode.