Prejdi na hlavný obsah Prejdi na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. február 2021, nedeľa
 

Nové obvinenia v prípade korupcie v Bardejovskej nemocnici

30. 09. 2010

Vyšetrovanie prípadu korupcie v Bardejovskej nemocnici sa pohlo značne dopredu. Prvé obvinenie vzniesol vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii v novembri minulého roka. Vtedy obvinil štatutárneho zástupcu nemocnice. Pár dní na to obvinil troch konateľov stavebných spoločností a v týchto dňoch ďalšieho štatutárneho zástupcu nemocnice. Z trestného činu prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti v spolupáchateľstve obvinil 2 osoby. 49-ročný Marián P. a 55-ročný Ján P. ako štatutárni zástupcovia Nemocnice v Bardejove brali úplatky za dohodenie zákaziek. Hrozí im trest odňatia slobody na 12 až 20 rokov. Okrem nich vyšetrovateľ obvinil z trestného činu podplácania v spolupáchateľstve 3 osoby. 69-ročného Jaroslava K. a 36-ročného Mariána K. ako konateľov hlavnej stavebnej spoločnosti a 43-ročného Miroslava H. ako konateľa subdodávateľskej firmy. Hrozí im trest odňatia slobody na 6 mesiacov až 3 roky.

V Bardejovskej nemocnici malo dôjsť k stavebným zmenám a úpravám. Nemocnica stavebnú firmu a subdodávateľa vybrala. Obvinení predstavitelia nemocnice sa so zástupcami firiem stretli a dohodli si podmienky. Hlavnej stavebnej firme zabezpečili práce v objeme 2,5 milióna €. Za to si vyžiadali úplatky vo forme dodávok stavebných prác, materiálov a služieb na ich súkromných nehnuteľnostiach. Išlo najmenej o tri nehnuteľnosti. Taktiež sa stretli s konateľom subdodávateľskej firmy a za dohodenie zákazky si aj tu vypýtali úplatok. Zabezpečili mu prácu v objeme viac ako 670 tisíc €. Dohodli sa na úplatku 10% z ceny zákazky. Marián P. mal prevziať 67 tisíc € a polovicu z nich mal odovzdať Jánovi P. Takto nelegálne získané peniaze, ku ktorým došli dohadzovaním zákaziek spriazneným firmám, použili najmä na kúpu súkromných nehnuteľností, pozemkov, rekonštrukčné a stavebné práce (pre seba resp. pre spriaznené osoby), čím sa dopustili aj trestného činu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Vyšetrovateľ za korupčné správanie obvinil 5 osôb. Dvom zástupcom nemocnice hrozí trest 12 až 20 rokov a konateľom firiem 6 mesiacov až 3 roky trestu odňatia slobody.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby

 

 

© 2021 Ministerstvo vnútra SR. Web dizajn a redakčný systém SwiftSite od spoločnosti ELET systems. Vyhlásenie o prístupnosti | Vyhlásenie o cookies (PDF, 398 kB)