Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. február 2024, pondelok
 

Nové výsluchové miestnosti pomôžu pri odhaľovaní trestných činov obchodovania s ľuďmi

09. 02. 2024

Prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská v piatok 9. februára 2024 symbolicky otvorila nové výsluchové miestnosti využívané Národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície P PZ v rámci projektu zameraného na zefektívnenie boja proti organizovanej a najmä cezhraničnej trestnej činnosti, akou je aj obchodovanie s ľuďmi. 

Prínosom v tejto oblasti bolo vybudovanie špeciálnych výsluchových miestností, ktoré od januára 2024 slúžia národnej jednotke na vypočúvanie obetí trestného činu obchodovania s ľuďmi. Výsluchové miestnosti sa nachádzajú na oddeleniach operatívnej činnosti a vyšetrovania národnej jednotky v SOŠ PZ v Devínskej Novej Vsi a v Humennom. 

"Špecifikom týchto miestností je, že sú prispôsobené na výsluch obzvlášť zraniteľných obetí. Tým sa zabezpečilo právo týchto poškodených osôb s osobitnou potrebou ochrany počas trestného konania, aby sa ich výsluch uskutočnil v priestoroch zodpovedajúcich a prispôsobených tomuto účelu,” zdôraznila prvá štátna tajomníčka Lucia Kurilovská. 

Nové výsluchové miestnosti

Technickými pomôckami v súlade s Trestným poriadkom bolo vo výsluchových miestnostiach vytvorené vhodné prostredie k poskytnutiu výpovedí obetí alebo svedkov trestných činov obchodovania s ľuďmi. Výsluchové miestnosti predstavujú účinné opatrenie na zabezpečenie jedného z primárnych práv na ochranu obetí a to konkrétne pred druhotnou viktimizáciou, tak ako to vyžaduje zákon o obetiach trestných činov. 

 Rovnako dôležitým aspektom tejto inovácie je vznik technických opatrení, ktoré zabraňujú negatívnemu vplyvu vizuálneho či osobného kontaktu medzi obeťou a páchateľom počas procesných úkonov. To doposiaľ nebolo možné zabezpečiť. 

Fond pre vnútornú bezpečnosť (ISF)

Projekt bol realizovaný z fondu pre vnútornú bezpečnosť pod názvom Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a aplikácia nástrojov na jeho predchádzanie.