Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. apríl 2024, štvrtok
 

Nový rok začala polícia úspešným odhalením prípadu obchodovania s ľuďmi

13. 01. 2014

znak PZ SR

Obvineniu z obchodovania s ľuďmi čelia dvaja Slováci z východného Slovenska, ktorí mali pod zámienkou lukratívnej práce ponúkať cudzinku na sexuálne služby.

Polícia disponovala informáciami, že v priestoroch košického „masážneho salóna“ mala byť násilím držaná Ukrajinka, ktorú na Slovensko zlákali pod falošnou zámienkou lukratívnej práce dvaja Košičania (32, 26 rokov). Po príchode do východoslovenskej metropoly jej však mali oznámiť, že bude poskytovať sexuálne služby do vtedy, kým nezarobí do nej investované peniaze. Teda financie spojené s cestovaním a vybavením víz. Od jej príchodu na Slovensko neubehli ani tri dni a polícia zasiahla. Vďaka rýchlemu zásahu polície sa cudzinke podarilo zo „salóna“ utiecť a k poskytnutiu služieb nedošlo.

Vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru obvinil dvoch Tomášov zo spáchania trestného činu obchodovania s ľuďmi. Prokurátor neakceptoval návrh vyšetrovateľa na väzobné stíhanie, stíhaní sú teda na slobode. Po dokázaní viny im hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. 

Obchodovanie s ľuďmi je v súčasnosti narastajúcim problémom, ktorý zasahuje krajiny na celom svete. Ľudia sú vystavení podmienkam zaobchádzania v rozpore so základnými ľudskými právami. Okrem „sexbiznisu“ sa s ním možno stretnúť i v poľnohospodárstve, službách a priemysle, ľudia sú predávaní a kupovaní ako tovar, nútení k prostitúcii, zotročovaniu v práci a podrobení rôznym formám vykorisťovania. Boj proti tomuto fenoménu je neľahký aj vzhľadom na to, že sa neustále objavujú nové spôsoby jeho páchania. Podobne ako mnohé iné nelegálne činnosti, aj obchodovanie s ľuďmi organizujú najmä rozsiahle, hierarchicky štruktúrované zločinecké skupiny. Obchodníci s ľuďmi prekračujú hranice suverénnych štátov vďaka najmodernejším technickým a komunikačným systémom, ale napomáha tomu aj oslabenie štátov spôsobené hospodárskymi či inými krízami. Popri obchodovaní s drogami a nelegálnom obchode so zbraňami sa z obchodu s ľuďmi stal tretí najvýnosnejší a zároveň aj najrýchlejšie sa rozvíjajúci druh organizovanej trestnej činnosti. Odhaľovanie takýchto prípadov je náročné, pretože obete sa boja a často sa hanbia o probléme hovoriť, polícia však bude aj naďalej vyvíjať maximálne úsilie na odhaľovanie podobných prípadov.