Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Núdzový stav sa predĺži, zmení sa režim na hraniciach, ďalšie testovanie bude v lokalitách s vysokou incidenciou

09. 11. 2020

Igor Matovič vystupuje z auta

Ďalšie kolo testovania na ochorenie COVID-19 na Slovensku by sa malo týkať len okolo 500 obcí a piatich menších miest, nie celých okresov či celej krajiny. Konať by sa malo cez víkend o dva týždne (21. - 22. 11.). Informoval o tom premiér Igor Matovič  po rokovaní Ústredného krízového štábu v pondelok 9. novembra 2020.

 

Testovanie by malo prebiehať len v mestách a obciach, kde incidencia bola vyššia než 1 percento.

Ministerstvo vnútra SR bolo poverené nákupom antigénových testov aj ochranných prostriedkov potrebných na testovanie.

O prípadnom uvoľňovaní opatrení podľa vyjadrení Igora Matoviča možno hovoriť, až keď kĺzavý sedemdňový medián klesne pod 500.  

Kapacity trasovania kontaktov boli posilnené nasadením stoviek vojakov na pomoc regionálnym hygienikom. Všetky odberové miesta sú otvorené pre každého.  

Núdzový stav zrejme potrvá

Núdzový stav na Slovensku sa môže predĺžiť o ďalších 90 dní. Vláde SR to odporučil ústredný krízový štáb.  

Núdzový stav sa mal skončiť 14. novembra rovnako ako zákaz vychádzania. Platí od 1. októbra na 45 dní s viacerými výnimkami. Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1.00 h do 5.00 h, nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom na ochorenie COVID-19 vykonaným v rámci celoplošného testovania.

 

Ministri na rokovaní ústredného krízového štábu

Núdzový stav v súvislosti s pandémiou vyhlásila vláda už druhýkrát. Prvýkrát to bolo pri prvej vlne na jar. Kabinet ho vtedy vyhlásil 16. marca, trval do polnoci zo soboty na nedeľu 14. júna. Týkal sa iba zdravotníctva. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila od 12. marca, trvá naďalej.

Režim na hraniciach sa zmení

Ústredný krízový štáb tiež rozhodol o zaradení Rakúska, Maďarska a Poľska medzi takzvané červené krajiny.

Zmeniť by sa mal preto aj režim na hraniciach. Na vybraných 10 až 12 hraničných priechodoch sa má testovať antigénovými testami. Pri pendleroch by malo stačiť absolvovanie testu raz za dva týždne. Ak niekto býva v zahraničí v blízkosti Bratislavy, môže si urobiť test aj na odberovom mieste v Bratislave.

Ministerstvá vnútra a zahraničných vecí majú prísť s riešením, koľko hraničných priechodov bude využitých na tranzit, osobnú dopravu, a kde bude možnosť testovania.  

Slovensko sa bude pri určovaní rizikových krajín riadiť semaforom Európskej komisie. Na hraniciach budeme vyžadovať PCR test alebo antigénový test, prípadne sa cestujúci budú môcť dať na vybraných priechodoch otestovať antigénovými testami. Zabezpečiť testovanie na hraniciach by mali súkromníci. Ešte tento týždeň kvôli tomu prebehne druhý hĺbkový monitoring pohybu na hraniciach s cieľom zistiť koľko ľudí treba očakávať.     

Zdroj a foto: TASR