Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 29. február 2024, štvrtok
 

O praktikách "šmejdov" na stretnutí s občanmi v Stupave

24. 06. 2014

dochodcovia

Ministerstvo vnútra a ministerstvo spravodlivosti realizujú spoločnú kampaň proti podvodom na senioroch a úžere spojenej s preventívnymi radami. Naše spoločné heslo znie "Brániť sa oplatí“.

V spolupráci so Seniorským informačným centrom, primátorom mesta Stupava a ministerstvom spravodlivosti sme 23. júna 2014 usporiadali ďalšie zo stretnutí so seniormi v Stupave. Tentoraz boli témami preventívnej prednášky nekalé praktiky nebankových inštitúcií, problematika pôžičiek a úverov poskytovaných nebankovými subjektmi a úžernícke podmienky ich splácania.

O tom, ako byť ostražitý a ako rozoznať podvodné praktiky úžerníkov, na čo si dávať pozor a čo robiť v prípade ak už sme naleteli, informoval riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin. K problematike pôžičiek a podvodov nebankových subjektov hovorila štátna tajomníčku Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská. Informovala tiež o novej legislatíve, ktorou štát poskytuje ochranu občanom pred úžerou, pred neoprávnenými exekúciami. Odborníci ďalej radili ako podať trestné oznámenie, ako postupovať pri žiadosti o náhradu škody, pri odstúpení od zmluvy atď.

Štátna tajomníčka MS SR Monika Jankovská a šéf odboru prevencie kriminality MV SR Jozef Halcin

Len pre zaujímavosť čísla: v roku 2013 bolo nahlásených 110 trestných činov podvodov na senioroch s celkovou sumou škody 404 000 €. Za prvé štyri mesiace roku 2014 už 42 trestných činov so sumou škody 308 000 €.

O stretnutie prejavilo záujem niekoľko desiatok občanov najmä z radov seniorov, ktorí sa aktívne zapájali do diskusie o podvodoch nebankových subjektov a zaujímali sa konkrétne prípady, v ktorých ako obete vystupovali starší dôverčiví občania.

Obyvatelia Stupavy pozorne počúvali

Občania mali možnosť obrátiť sa na odborníkov s konkrétnymi žiadosťami, dostali informačné letáky a brožúry s radami a kontaktmi na odborníkov. Podobné stretnutia sa konali už takmer vo všetkých krajoch Slovenska a MV SR s nimi pokračuje aj toto leto, kedy plánujeme navštíviť ešte seniorov v Trenčianskom a Žilinskom kraji.