Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Obnovujeme vozový park Policajného zboru

16. 09. 2022

policajné autá

Zlepšovanie podmienok na prácu príslušníkov Policajného zboru sú pre rezort vnútra prioritou. Ministerstvo v týchto dňoch distribuuje na policajné útvary nové vozidlá KIA Ceed Combi 1.5T v celkovom počte 60 kusov. Ide o stroje nižšej strednej triedy typu Combi na benzínový pohon, ktoré nahradia opotrebované vozidlá vyradené z policajného autoparku.

Obstaranie vozidiel sa uskutočnilo ešte pred zámerom zmeniť dizajn policajných vozidiel, preto 40 z nich určených najmä pre policajné hliadky má pôvodný bielo-zelený dizajn. Ostatných 20 vozidiel bude bez viditeľnej príslušnosti k Policajnému zboru. „Nové autá sú určené pre krajské a okresné policajné riaditeľstvá, kriminálnu políciu a úrad ochrany ústavných činiteľov,“ povedal minister vnútra SR Roman Mikulec.

policajné autá 2

Vozidlá sú vybavené svetelno-zvukovými výstražnými zariadeniami pre operatívne zložky so skrytou montážou a prostredím pre inštaláciu vysielačiek. Dodávateľom je spoločnosť KIA Bratislava s. r. o. Ministerstvo vnútra za nové vozidlá zaplatilo 1,44 mil. eur, pričom súčasťou kontraktu sú aj pravidelné servisné prehliadky v trvaní 5 rokov, resp. do najazdenia 150-tisíc km.

„Ministerstvo vnútra napĺňa záväzok znížiť priemerný vek vozidiel vo flotile rezortu na 6,5 roka, v dôsledku čoho sa ušetria náklady na opravy,“ vysvetlil štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty. V tomto a minulom roku bolo vyradených 268 ojazdených vozidiel

Kroky rezortu sú v súlade s koncepciou obnovy osobných vozidiel autoparku MV SR do roku 2031, ktorú pripravilo súčasné vedenie rezortu. „Znižovanie priemerného veku služobných vozidiel okrem úspor pri bežných výdavkoch prispeje k bezpečnosti posádok, pozitívne sa prejaví na úrovni emisií a predovšetkým v súčasnosti toľko zdôrazňovanej úspore extrémne drahých pohonných hmôt,“ povedal šéf rezortu vnútra Roman Mikulec.

V budúcom roku by do autoparku ministerstva vnútra malo pribudnúť ďalších 705 kusov vozidiel v kategóriách elektro a plug-in hybrid, ktoré budú obstarané a financované v rámci Plánu obnovy a odolnosti.

policajné autá 3