Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 26. september 2021, nedeľa
 

Obvinené osoby mali zneužiť program na poskytnutie peňazí z fondov EÚ

19. 05. 2011

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z trestných činov poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu tri osoby, otca, syna a jeho manželku. Dvaja z nich (otec a synova manželka) boli v čase spáchania skutku predstavitelia občianskeho združenia z východného Slovenska. Sú obvinení z toho, že požiadali a nechali si vyplatiť peniaze z nenávratného finančného príspevku na projekt o vzdelávaní. Doklady, ktorými deklarovali svoje úmysly, mal zabezpečovať syn a otec. Boli však nepravdivé a falošné. Pritom až do súčasnosti tento projekt riadne nezrealizovali. Spôsobili tak Európskej únii a Slovenskej republike škodu viac ako 107.400 eur. Hrozí im za to trest päť až 12 rokov odňatia slobody. Stíhaní sú na slobode.

Obvinené osoby, Arpád F. (63) a Beatrix F. (35) zastupovali občianske združenie z východného Slovenska. Združenie bolo v roku 2008 žiadateľom o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci programu zlepšenia kvality služieb poskytovaných verejnou správou a neziskovými organizáciami. Ako účel na využitie peňazí uviedli vzdelávanie zamestnancov verejného sektora cez internet. Peniaze mali čerpať z prostriedkov Európskej únie a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Podľa policajných informácií o peniaze požiadali a časť z nich si nechali vyplatiť aj napriek tomu, že vedeli, že nebudú tento projekt riadne realizovať a ani ho do súčasnej doby takýmto spôsobom nezrealizovali. Žiadosť o poskytnutie peňazí mali podložiť falošnými a nepravdivými účtovnými dokladmi a zavádzajúcimi informáciami. Tie podľa policajných informácií zabezpečoval syn Attila F. (34) s otcom Arpádom F. K deklarovaným školeniam v rámci projektu zameraného na rozvoj počítačovej gramotnosti a štúdia cudzieho jazyka formou internetu do súčasnej doby v skutočnosti nedošlo.

Takto mali spôsobiť škodu na štátnom rozpočte Slovenskej republiky viac ako 16.100 eur a na finančných zdrojoch Európskej únie viac ako 91.300 eur. Na aké účely v skutočnosti peniaze použili je predmetom ďalšieho vyšetrovania. Na základe dôkaznej situácie ich všetkých troch vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a subvenčného podvodu. Hrozí im trest odňatia slobody na päť až 12 rokov, stíhaní sú na slobode.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby