Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. júl 2024, utorok
 

Obvinený chcel banku podvodom ukrátiť o miliardu Eur

20. 05. 2013

znak PZ SR

Národná kriminálna agentúra objasnila prípad, v ktorom išlo o podvod v štádiu pokusu. V prípade dokonania skutku, by išlo o najväčšiu škodu za posledné desaťročie. Obvinený si podľa policajných informácií chcel podvodom pripísať na účet jednu miliardu eur. 

Obvinený Štefan S., občan Nemecka, vystupoval ako osoba konajúca v mene  dvoch obchodných spoločností registrovaných na Slovensku. Podľa operatívnych informácií sa pokúsil uviesť do omylu pracovníkov banky sídliacej v Bratislave. A to tak, že sa mal domáhať pripísania na účet jednej miliardy eur, ktoré mu  mali byť na jeho účet zaslané zo zahraničnej banky. K tomu mal predložiť falošnú SWIFT-ovú správu o realizácii platby a falšovaný list Národnej banky Slovenska. Falošný list potvrdzoval, že banková operácia nie je riziková. 

Obvinený chcel, aby mu banka pripísala na jeho účet miliardu eur a on by následne zrealizoval platobné príkazy na 12 účtov v tuzemských bankách a 7 účtov v zahraničných bankách (Nemecko, 2x Holandsko, Rakúsko, Turecko, Lotyšsko, Thajsko). Na tieto účty mal v pláne previesť takmer trištvrte miliardy eur. 

Vďaka promptnej spolupráci banky s Národnou kriminálnou agentúrou, sa zabránilo prevodom peňazí založeným na podvode a osoba bola zadržaná priamo pri čine v banke. Celá akcia prebehla veľmi rýchlo a bez zbytočných prieťahov. Kriminálnej agentúre stačilo od prvotnej informácie len 22 dní na zadržanie a obvinenie podozrivého. 

Vyšetrovateľ NAKA obvinil Štefana S. z trestného činu podvodu v štádiu pokusu, za čo mu hrozí 10 až 15 rokov trestu odňatia slobody.