Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Obvinený prostredníctvom svojho advokáta ovplyvňoval svedkov

15. 12. 2010

logo 3

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil advokáta a jeho klienta z trestného činu marenie výkonu úradného rozhodnutia formou spolupáchateľstva. Advokáta tiež z trestného činu marenie spravodlivosti. Obvinený klient, ktorý je vo väzbe pre podozrenie z násilnej a ekonomickej trestnej činnosti, posielal prostredníctvom advokáta svedkom odkazy ako majú vypovedať pred vyšetrovateľom. Advokátovi hrozí trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov a obvinenému pre marenie dôvodov väzby ďalšie dva roky väzenia.

Klient advokáta, 30-ročný Ján K. z Prievidze, je obvinený z násilnej a ekonomickej trestnej činnosti. V súčasnej dobe je stíhaný väzobne v Leopoldove. Súd vzal obvineného do väzby Dôvodom väzby je obava z ovplyvňovania svedkov. V prípadoch prebieha vyšetrovanie.

Napriek väzbe sa mu podarilo so svedkami komunikovať. A to prostredníctvom svojho advokáta. Jeho advokát 67-ročný JUDr. Jozef H. od roku 2008 zabezpečoval najmenej 30 krát rukou na papieri napísané odkazy rôzneho obsahu určené pre svedkov. Tieto odkazy odovzdával tretej osobe. Tá odkazy aj s informáciami zo zápisnice o výpovedi Jána K. posunula osobám, ktoré vystupovali ako svedkovia. V odkazoch boli pokyny ako majú vypovedať, aby sa ich výpoveď zhodovala s výpoveďou Jána K. Takto ovplyvnení pred vyšetrovateľom nepravdivo vypovedali, čo sa obsahovo zhodovalo s odkazmi. Napriek nepravdivým výpovediam je z rôznych trestných činov Ján K. obvinený a stíhaný väzobne.

Za marenie spravodlivosti a výkonu úradného rozhodnutia vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite advokáta obvinil. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až šesť rokov. Vyšetrovateľ spracoval návrh na jeho vzatie do väzby. Klienta advokáta tiež obvinil z trestného činu marenia úradného rozhodnutia, hrozí mu za to trest odňatia slobody na dva roky.