Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Obžalovaný si sprostredkovane za úplatok 30 tisíc eur mal vybaviť zrušenie väzby

21. 03. 2011

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil štyri osoby z trestného činu podplácania a jednu osobu z prijímania úplatku. Obžalovaný z podvodu, dvaja podnikatelia a advokát sú obvinení z toho, že ponúkli najmenej 30 tisícový úplatok za vybavenie a zrušenie väzobného stíhania obžalovaného. Zrušenie väzby mali vybaviť cez prokurátora, ktorého vyšetrovateľ obvinil z prijímania úplatku. Obžalovaného z väzby súd prepustil. Príkaz na zrušenie väzobného stíhania vydáva len sudca. V súvislosti s ním prebehnú presne stanovené procesné úkony v zmysle Trestného poriadku. Obvineným z podplácania hrozí trest odňatia slobody na 2 až 5 rokov. Prokurátorovi za prijatie úplatku hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Všetci sú stíhaní na slobode.

Ľ.K., obžalovaný z trestného činu podvodu spolupáchateľstvom bol stíhaný väzobne. Jeho žiadosť o prepustenie na slobodu sudca krajského súdu neakceptoval. Preto podal Ľ.K. odvolanie, o ktorom mal rozhodovať sudca najvyššieho súdu. Ľ.K. sa podľa zistení polície mal dohodnúť s podnikateľom J.K., že mu za úplatok najmenej 30 tisíc Eur vybaví u sudcu, aby ho prepustil z väzby na slobodu. Podnikateľ J.K., je podozrivý z toho, že sa stretol s advokátom L.Š. a odovzdal mu obálku s úplatkom. Ten mal následne spoločne s ďalším podnikateľom P.J. odovzdať peniaze prokurátorovi M.B. Sudca následne vydal uznesenie o prepustení obžalovaného Ľ.K. z väzby na slobodu.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii na základe zadokumentovaných dôkazov obžalovaného, dvoch podnikateľov, advokáta a prokurátora obvinil. Štyri osoby Ľ.K, J.K, L.Š. a P.J. sú obvinené z trestného činu podplácania a hrozí im trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Prokurátor M.B. je obvinený z trestného činu prijímania úplatku a hrozí mu trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. V prípade sudcu prebehnú presne stanovené procesné úkony v zmysle Trestného poriadku. O nových skutočnostiach v prípade bude polícia zákonne informovať.