Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. máj 2024, utorok
 

Od budúceho roku zavádzame celoslovenské evidenčné čísla vozidiel, na ktorých už nebude skratka okresu

28. 12. 2022

ecvnew-ilustr

Delenie motoristov podľa okresov, ktoré majú uvedené na tabuľke evidenčného čísla vozidla /EČV/, bude od  nového roka minulosťou. Evidenčné čísla budú viazané na vozidlo, nie na ich majiteľov.

V týchto prípadoch teda nebude potrebné vydanie nových tabuliek s evidenčným číslom a ich výmena na vozidle. Evidenčné číslo tak bude viazané na vozidlo a ak ho vozidlo raz dostane, môže ho mať do konca svojho využitia.  Pri kúpe nového vozidla sa teda vygeneruje EČV, ktoré na vozidle ostane do konca životnosti.

Tieto novinky považujeme za významné, nakoľko každoročne dopravné inšpektoráty vykonajú  približne 400 000 zmien držby vozidiel. V novom roku výrazne znížime  finančné náklady  štátu za nákup nových  tabuliek a ušetria aj občania, vlastníci motorových vozidiel na správnych poplatkoch," povedal  minister vnútra SR Roman Mikulec. 

Nový výzor slovenských TEČ

Novela zákona o cestnej premávke tiež  umožní pri predaji vozidla predávajúcemu ponechať si tabuľky s evidenčným číslom z vozidla, ktoré by následne mohol prideliť na svoje ďalšie vozidlo. Týmto sa vyšlo v ústrety najmä držiteľom, ktorí požiadali o vydanie tabuľky s tzv. voliteľnou logistikou (napr. BASTROM),  alebo pridelenie tabuľky zo skladových zásob dopravného inšpektorátu (napr. BB555AB), za ktoré bol vyberaný zvýšený správny poplatok vo výške 165,50 eur za 1 ks tabuľky. Pri štandardnom vozidle je poplatok za 2 ks takýchto tabuliek 331 eur. Pre kupujúceho by to v takomto prípade znamenalo povinnosť požiadať o pridelenie iného evidenčného čísla na vozidlo.

Na tabuľkách už nebudú skratky okresov

Zruší sa  systém vytvárania evidenčného čísla založený na skratke okresu, keďže jeho uvádzanie na tabuľke už stratí svoje opodstatnenie. Skladba evidenčných čísel ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA.   

Tento spôsob zároveň umožní požiadať o pridelenie evidenčného čísla vytvoreného na základe požiadavky občana. Nielen so skratkou príslušnosti k okresu pobytu alebo sídla, ale s akoukoľvek skratkou, napr. ABCDEFG, JANICKO, AAA1B2C a pod.

Zruší  sa  aj dvojkrokový prepis vozidla spočívajúci v tom, že najskôr pôvodný vlastník odhlási vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte, a potom ho nový vlastník prihlási na svojom inšpektoráte. Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj tabuľky zasielať kuriérom.

V súčasnosti je v Slovenskej republike 72 okresov pre potreby vydávania tabuliek s evidenčným číslom. Zároveň sa spúšťa výroba už celoslovenských EČV, ktoré budú paralelne dodávané v súlade s novou legislatívou. Prechodné obdobie pôvodných tabuliek potrvá do vyčerpania skladových zásob.

Pozrite si, ako budú vyzerať nové tabuľky s evidenčným číslom vozidla (PDF, 420 kB).