Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 24. máj 2024, piatok
 

Od konca septembra zadržala polícia vyše 800 nelegálnych migrantov

07. 10. 2022

policia-migrants-ilustr

Od začiatku septembra 2022 vykonávajú príslušníci Policajného zboru zvýšenú hliadkovú činnosť v blízkosti hraníc s Maďarskom, teda na najfrekventovanejších trasách prevádzačov nelegálnych migrantov. Po zavedení hraničných kontrol zo strany Českej republiky a neskôr aj Rakúska sa taktiež zintenzívnila hliadková činnosť v blízkosti hraničných priechodov s týmito krajinami.

Od 29. septembra 2022 bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 801 migrantov a 14 prevádzačov. 
Ministerstvo vnútra zároveň zabezpečuje všetky potrebné opatrenia, aby nebol narušený verejný poriadok:

“Po zadržaní nelegálnych migrantov sa tieto osoby podrobia snímaniu daktyloskopických odtlačkov a fotografovaniu do informačného systému, aby nedochádzalo k zámene osoby. Zároveň ide o preverenie, či nejde o osobu, ktorá by predstavovala hrozbu pre verejný poriadok a bezpečnosť SR a EÚ. Stále však platí, že Slovensko predstavuje pre tieto osoby iba tranzitnú krajinu a ich cieľovou destináciou sú štáty západnej Európy,” vysvetlil minister vnútra Roman Mikulec.

Migranti zadržaní nitrianskou políciou

Počas nedávneho rokovania ministrov vnútra Slovensko prisľúbilo pomoc pri ochrane vonkajšej hranice Schengenu vyslaním policajtov na maďarsko-srbskú hranicu. V súčasnosti prebieha intenzívna komunikácia s maďarskými partnermi o počtoch nasadených príslušníkov PZ, ako aj o najoptimálnejšom dátume vyslania a jeho dĺžke. Príslušníkov PZ vyšle služba hraničnej a cudzineckej polície, ako aj krajské policajné riaditeľstvá.