Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. jún 2024, piatok
 

Opatrenia k futbalovému zápasu Slovensko - Poľsko

17. 10. 2008

Futbal2V súvislosti s medzištátnym futbalovým stretnutím medzi mužstvami Slovenska a Poľska, ktorý sa konal dňa 15.10. 2008 v Bratislave, boli prijaté rozsiahle bezpečnostné opatrenia. V okolí štadióna sa starali o bezpečnosť ľudí stovky policajtov z radov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície (viac ako 700). Situácia počas dňa a pred stretnutím bola v uliciach mesta pomerne pokojná, nezaznamenali sme žiadne vážne narúšanie verejného poriadku, ani iné protiprávne konania. Situácia sa zmenila až krátko pred zahájením futbalového stretnutia, keď pár minút po ôsmej hodine policajti spozorovali, ako si neznáme osoby v sektore poľských hostí prehodili cez plot čierny ruksak. Keďže v ruksaku boli predmety, ktoré nie sú povolené vnášať na štadión, policajti ich vyzvali k odovzdaniu ruksaku. Poliaci výzvu neuposlúchli, zareagovali agresívnym správaním a na policajtov zaútočili. Poľskí fanúšikovia zaútočili na policajtov tak, že hádzali po nich zábavnú pyrotechniku, kamene, neváhali ani kopať a udierať policajtov. Pri útoku došlo k zraneniu 7 policajtov, z toho 4 museli byť ošetrení v nemocnici. Z tohto dôvodu vykonali policajti zásah proti agresívnym fanúšikom, pričom zadržali osoby zúčastnené na útoku voči policajtom. Tieto vyviedli zo sektora poľských fanúšikov a následne ich zabezpečili k ďalším služobným úkonom. Pri zadržiavaní kládli aktívny odpor, naďalej útočili na policajtov. Z útoku na verejného činiteľa je podozrivých 11 poľských fanúšikov (vo veku 21 až 38 rokov).
Po tomto incidente začal dav v sektore C ničiť zariadenie štadióna, ktoré hádzali na zasahujúcich policajtov. Pri tomto protiprávnom konaní bolo zadržaných 5 najagresívnejších fanúšikov (od 20 do 26 rokov). Sú podozriví z prečinu výtržníctva. Po ich zadržaní sa situácia na štadióne upokojila.
Prišlo aj k zraneniu poľských fanúšikov, jednak použitím donucovacích prostriedkov, jednak aj zraneniami spôsobenými davom (presúvanie medzi sedadlami, agresívne útoky medzi sebou, natlačením a podupaním fanúšikov). V nemocnici boli ošetrení 3 fanúšikovia, ďalším bola poskytnutá lekárska pomoc na mieste.
Po skončení prvého polčasu zasiahli policajti ešte raz, z dôvodu aby nedošlo k stretom fanúšikov susediacich sektorov. Policajti zasahovali na štadióne z dôvodu, že organizátor podujatia vlastnými silami a prostriedkami nedokázal obnoviť verejný poriadok.
Z dôvodu rýchleho zásahu polície na štadióne a zaisteniu tých najagresívnejších fanúšikov, po skončení futbalového zápasu už neprišlo k žiadnemu protiprávnemu konaniu.

Polícia si cení športové správanie slovenských fanúšikov.