Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Opatrenia prijaté na zmiernenie nelegálnej migrácie prinášajú žiadaný efekt

08. 09. 2023

logo Policajného zboru SR

O súčinnosti Policajného zboru a príslušníkov Ozbrojených síl SR v súvislosti so zabezpečovaním opatrení na zmiernenie dopadov tranzitnej migrácie cez naše územie v piatok 8. septembra 2023 informoval štátny tajomník ministerstva vnútra Martin Královič spolu s viceprezidentom PZ Damiánom Imrem a riaditeľom úradu hraničnej a cudzineckej polície Róbertom Guckým. O pomoci vojakov polícii rozhodla v stredu 6. septembra 2023 vláda.

"Rozhodnutie využiť podporu vojakov musí byť v každom prípade opodstatnené. Dnes môžeme povedať, že táto podpora prišla v správnej chvíli. Na zabezpečovaní procesov sa však podieľajú aj ďalší aktéri, okrem ministerstva vnútra a obrany aj zástupcovia samospráv a mimovládnych organizácií. Komunikácia so samosprávami prebieha na dennej úrovni, či už priamo s vedením ministerstva alebo prostredníctvom okresných úradov,” povedal štátny tajomník  Martin Královič. 

Robert Gucký, Martin Královič a Damián Imre

Vo vyhradenom priestore v blízkosti Veľkého Krtíša bolo okrem príslušníkov PZ nasadených aj 50 vojakov. Na mieste prispievajú k zvýšeniu bezpečnosti. 
"Ďakujem všetkým, ktorí sa na zabezpečovaní opatrení podieľajú. Mimoriadne dôležité je tiež poskytnutie technických prostriedkov zo strany Ozbrojených síl SR. Kľúčovým by tiež bolo schválenie novely zákona o pobyte cudzincov, a tým zníženie atraktivity pre ich tranzit cez naše územie,” doplnil viceprezident PZ Damián Imre. 

Na pracovisku cudzineckej polície Bratislava-Vajnory

Prijaté opatrenia už prinášajú aj predpokladané odľahčenie priestoru vo Veľkom Krtíši, a to až o 350 osôb, vďaka odsunu na oddelenia cudzineckej polície v iných krajoch. Nasadenie príslušníkov OS SR prostredníctvom spoločných hliadok, stráženia objektov či sprievodov eskort pomohlo zároveň uvoľniť kapacity Policajného zboru na zadržiavanie a spracúvanie tranzitnej migrácie. Tým sa znížil dojazdný čas od nahlásenia pohybu týchto osôb občanmi alebo zástupcami samospráv. 

Na pracovisku cudzineckej polície Bratislava-Vajnory

"Od pondelka bude obmedzené vybavovanie na pracoviskách cudzineckej polície tak, aby bolo možné urýchliť vybavovací proces tranzitujúcich migrantov. Keďže ide v prípade tranzitnej migrácie o komplexný problém, ktorého riešenie je nutné nájsť na európskej úrovni, som rád, že predstavitelia štátu vstúpili do dialógu s Maďarskom a Európskou komisiou,” informoval riaditeľ úradu hraničnej a cudzineckej polície Robert Gucký. 

Na pracovisku cudzineckej polície Bratislava-Vajnory

 

Na pracovisku cudzineckej polície Bratislava-Vajnory

Ďalšie opatrenia prispievajúce k zmierneniu dopadov tranzitnej migrácie:
  • spoločné hliadky na našom území,
  • hliadky na území Maďarska - možnosť vyhostenia do Srbska,
  • vysielanie príslušníkov PZ na vonkajšie schengenské hranice – maďarsko-srbskú, kde je v súčasnosti 22 príslušníkov, ale aj na hranice Severného Macedónska.