Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. apríl 2024, pondelok
 

Organizovaná skupina falšovala doklady

22. 09. 2016

NAKA_znak

V januári tohto roku (19. 01. 2016) sa Národná kriminálna agentúra začala venovať prípadu falšovania dokladov, už vo februári (23. 02. 2016) vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie a pred dvoma dňami (20. 09. 2016) obvinil troch členov organizovanej skupiny. 

Národná kriminálna agentúra v spolupráci s ďalšími policajnými zložkami z Bratislavy, Nitry a Trenčína zasahovala v utorok v skorých raných hodinách (20. 09. 2016 o 05.00 h.). Počas zaisťovacej akcie policajti zadržali troch podozrivých, ktorí sú už obvinení, vykonali prehliadky tela a tiež sedem domových prehliadok a prehliadok iných priestorov. Zaistili viaceré dôkazy, okrem iného aj ďalšie falzifikáty a vypočuli svedkov. 

Organizovaná skupina sa mala zaoberať výrobou a predajom falošných dokladov. Išlo o občianske a  vodičské preukazy, cestovné pasy, pobytové preukazy občana Európskej únie, rôzne certifikáty a osvedčenia, aj služobné preukazy príslušníkov bezpečnostných zložiek. Trestnú činnosť mali páchať najmenej od roku 2015 na území Trnavského a Nitrianskeho kraja. 

Organizátorom mal byť Ján S. (52), ktorý mal prijímať objednávky na falošné doklady. Tie mal vyrábať Andrej B. (39) a podklady k ich zhotoveniu mal zabezpečovať Štefan N. (57), ktorý mal mať na starosť aj ich prepravu a rovnako ako Ján S. aj prijímanie objednávok. 

Členovia organizovanej skupiny sú obvinení z prečinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky, za čo im v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Prokurátor podal návrh na ich väzobné stíhanie, o čom dnes bude rozhodovať súd.