Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Pandémia ovplyvnila aj letnú turistickú sezónu v Chorvátsku, slovenskí policajti tam boli opäť užitoční

09. 09. 2020

119117591_3696412600388935_5954952582018030062_o

Slovenskí policajti sa aj v roku 2020 zapojili do medzinárodného projektu výkonu služby v Chorvátsku, kde pomáhali a ochraňovali nielen slovenských turistov. Pre pandémiu koronavírusu sa dĺžka ich služby skrátila na dva mesiace. 

Ako policajti pomáhali

Naši policajti riešili za dva letné mesiace viac ako 160 prípadov pomoci slovenským turistom a občanom iných štátov, ktorým poskytovali informácie telefonicky, a tiež osobne v teréne. Turisti sa na slovenských policajtov obracali aj vďaka tomu, že ich ľahko identifikovali na našich služobných vozidlách. Keďže sú slovenskí policajti jazykovo zdatní, nemali problém komunikovať s turistami rôznych národností. Išlo o poskytovanie pomoci v prípadoch: úmrtie slovenského občana (jediná obeť zo SR v sezóne), pátranie po osobách, platenie pokút za dopravné priestupky, strata dokladov, krádeže vecí, zadržanie slovenských občanov, poskytovanie informácií v súvislosti s pandémiou a podobne. COVID-19 spôsobil pokles riešených prípadov oproti minulému roku o 57 %. Počet našich turistov klesol približne o 60 %.

Ani jedna obeť na cestách

Nižší počet turistov sa prejavil aj v doprave, keď Slováci boli účastníkmi dopravných nehôd v menej prípadoch ako pred rokom. Na cestách nezahynul ani jeden náš krajan.

Slovenskí policajti v Chorvátsku

Cieľ projektu TOURS 2020 policajti splnili

Cieľom vyslaných policajtov bolo zabezpečiť vyšší pocit bezpečnosti slovenských turistov dovolenkujúcich v Chorvátsku, poskytnúť slovenským turistom pomoc a asistenciu počas pobytu a tranzitu cez územie Chorvátska. Službu vykonávali v policajných uniformách, vždy spoločne s chorvátskymi policajtmi na služobných vozidlách s označením POLÍCIA. Služby boli realizované formou pešej resp. motohliadky spoločne s jedným resp. dvoma policajtmi z príslušnej policajnej stanice a tiež boli zapájaní do služieb na mori, na letisku a na hraničnom prechode. Slovenskí policajti pôsobiaci v Chorvátsku svojou profesionalitou dokázali, že projekt spoločných slovensko–chorvátskych policajných hliadok je mimoriadne efektívny a prínosný pre slovenských turistov a aj pre chorvátsku políciu.

 

Slovenskí policajti v Chorvátsku