Pandemická komisia: v hre je aj uzavretie hranice s Ukrajinou, zoznam bezpečných krajín sa zatiaľ nemení
04. 09. 2020Zoznam bezpečných krajín sa zatiaľ nemení, ale zvažuje sa zatvorenie hraníc s Ukrajinou vzhľadom na epidemiologickú situáciu v tejto krajine, ako aj na východnom Slovensku. Po zasadnutí Pandemickej komisie vlády SR o tom v piatok 4. septembra 2020 informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí.
"Čo sa týka Ukrajiny, v hre je aj úplné uzatvorenie hraníc s touto krajinou, pretože aj situácia na východnom Slovensku je najmä v okrese Michalovce vážna," povedal.
Zoznam bezpečných krajín sa nateraz meniť nebude. "Ale čo sa týka regiónov, tak vidieť, že veľmi rizikové je v Rakúsku hlavné mesto Viedeň a rovnako veľmi rizikové v Česku je hlavné mesto Praha," uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že v Česku sa situácia zhoršuje. Rovnako predpokladá zhoršenie situácie na talianskej Sardínii. Naopak, situácia sa zlepšila v Poľsku. Najrizikovejšou oblasťou je práve pohraničie Poľska a Slovenska.
Situáciu prehodnocujú epidemiológovia aj v prípade Švédska a Bulharska. "Je pravdepodobné, že pokiaľ sa situácia za posledný týždeň nezhorší, budeme prehodnocovať Bulharsko a Švédsko a dostanú sa, aj vzhľadom na epidemiologickú situáciu v našej krajine, do tzv. zelených krajín," skonštatoval minister zdravotníctva.
Slovensko má aktuálne otvorené hranice s týmito krajinami:
- Austrálske spoločenstvo
- Cyperská republika
- Česká republika
- Čínska ľudová republika
- Dánske kráľovstvo
- Estónska republika
- Faerské ostrovy (samosprávne územie Dánskeho kráľovstva)
- Fínska republika
- Grécka republika
- Írska republika
- Island
- Japonsko
- Kórejská republika
- Lichtenštajnské kniežatstvo
- Litovská republika
- Lotyšská republika
- Maďarsko
- Monako
- Nemecká spolková republika
- Nórske kráľovstvo
- Nový Zéland
- Poľská republika
- Rakúska republika
- Slovinská republika
- Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska
- Švajčiarska konfederácia
- Talianska republika.
Konzílium odborníkov zároveň 4. septembra definovalo ďalšie rizikové regióny v dosiaľ bezpečných krajinách, kam sa neodporúča cestovať, a ak už vycestujete, buďte maximálne opatrní:
- Rakúsko: Tirolsko, Viedeň
- Česko: Praha, Juhomoravský, Pardubický a Stredočeský, Kraj Vysočina
- Estónsko: Ida-Viru Maakond
- Grécko: Notio Aigaio, Voreio Aigaio
- Maďarsko: Budapešť
- Island: Iceland
- Írsko: Dublin, Mid-West
- Taliansko: Sardínia
- Poľsko: Malopoľské vojvodstvo
- Spojené kráľovstvo: North West (England), Northern Ireland, Tayside.
Pri cestovaní do týchto regiónov epidemiológovia odporúčajú dodržiavať základnú a veľmi účinnú prevenciu - nosenie rúšok v interiérových verejných priestoroch, dodržiavanie dostatočného sociálneho odstupu a pravidelné umývanie, resp. dezinfekciu rúk.
Červené okresy Slovenska
Lokality, v ktorých je zvýšené riziko nákazy novým koronavírusom, by mali prijať prísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Dotknúť by sa mali napríklad obmedzení v interiéri.
- Obmedzenia sa budú týkať zákazu konania hromadných podujatí v interiéri od 23.00 do 6.00 h, s výnimkou svadieb do 150 osôb.
- Pandemická komisia odporúča zákaz konania hromadných podujatí v exteriéri nad 500 osôb a interiéri nad 250 osôb. Odporučí tiež samospráve, aby vydala zákaz konzumácie alkoholu po 22.00 h a zákaz používania vodných fajok.
Na tzv. červenom semafore sú lokality Bratislava I a okres Michalovce. Na oranžovom sa nachádzajú Bratislava II, III, IV, V a okresy Pezinok, Senec, Tvrdošín, Dunajská Streda, Galanta, Ilava, Považská Bystrica, Púchov, Prešov, Sabinov, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom a Trenčín.
"Identifikovali sme, že Bratislava I je obvod, kde má táto mestská časť na zodpovednosti vysoké množstvo nakazených v celom bratislavskom regióne, a zároveň aj najvyšší počet ľudí, ktorí s touto infekciou žijú v tejto bratislavskej mestskej časti," povedal šéf rezortu zdravotníctva s tým, že návštevu tejto lokality neodporúča.
Tiež uviedol, že situácia sa zhoršila v okrese Michalovce práve po cirkevnom sviatku. Má ísť o 31 starších ľudí. "V prípade kategórie nad 65 rokov viac ako 80 percent ľudí, ktorí sú nakazení koronavírusom SARS-CoV-2, končí v nemocniciach," doplnil.
Minister Krajčí rovnako vyzval ľudí, aby sa aspoň počas prvých dvoch týždňov školského roka vyvarovali návštevy svojich starých rodičov. "Veľmi pekne prosím, aby sme ochránili tých najzraniteľnejších medzi nami, pretože od toho závisí úspech toho, ako si s touto pandémiou poradíme aj na Slovensku," dodal.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas doplnil, že by rád vyriešil opatrenia na regionálnej úrovni s cieľom, aby boli "trefnejšie, efektívnejšie a rýchlejšie". Regióny, ktorých sa opatrenia týkajú, môžu podľa neho konať okamžite.
Zdroj: TASR, MZV SR