Parlament schválil zmeny v cudzineckom a azylovom zákone, cieľom ktorých je zrýchlenie a zjednodušenie procesov
29. 11. 2024Národná rada SR vo štvrtok 28. novembra 2024 schválila novelu zákona o pobyte cudzincov a novelu zákona o azyle, ktoré umožnia prijať opatrenia na zavedenie elektronizácie procesov evidencie cudzincov v rámci pobytovej agendy.
Cudzinci tak po novom budú môcť využívať elektronické služby vo viacerých životných situáciách. Očakávaným efektom je zrýchlenie a zjednodušenie komunikácie medzi štátom a cudzincami, zrýchlenie správneho konania vo veci pobytov cudzincov na území Slovenskej republiky, zrýchlenie registrácie pobytov občanov Európskej únie, ako aj zjednodušenie podávania elektronických žiadostí o doklad o pobyte alebo o cudzinecký pas.
Oddelenia cudzineckých polícií, ďalšie orgány ako aj samotní cudzinci budú odbremenení od administratívnej záťaže. Benefitom bude aj eliminácia korupčného správania.
V praxi bude elektronizácia procesov ECU spojená s riešením nasledovných životných situácií cudzincov:
- žiadosť o obnovenie prechodného pobytu,
- obnovenie modrej karty, udelenie trvalého pobytu na neobmedzený čas,
- udelenie dlhodobého pobytu,
- registrácia pobytu občana Európskej únie, žiadosť o vydanie dokladu o pobyte a žiadosť o cudzinecký pas.
Digitalizácia cudzineckej agendy je obsahom projektu MV SR Elektronizácia procesov udeľovania povolení na pobyt /ECU/ v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Cieľom je zjednodušiť a modernizovať procesy v oblasti pobytovej agendy.
Zmeny prispejú tiež k zmierňovaniu administratívnej záťaže pre podnikateľov a útvary cudzineckej polície: v súčasnosti napríklad právnická osoba, ktorá pozýva na Slovensko pracovníka z tretej krajiny, musí k žiadosti o overenie pozvania prikladať výpis z bankového účtu za tri mesiace, čo je v mnohých prípadoch niekoľkostranový dokument. Po novom postačí priložiť len potvrdenie o zostatku na účte.
Držitelia dočasného útočiska z Ukrajiny budú po novom dostávať doklady vo forme ID kariet
Tieto karty, zodpovedajúce európskym štandardom, zvyšujú bezpečnosť, uľahčujú kontrolu a predlžovanie povolení. Zároveň umožňujú ich držiteľom jednoduchší pohyb v rámci členských štátov EÚ a schengenského priestoru. /V súčasnosti odídencom vydávame len papierový doklad, ktorý však nespĺňa požiadavky Nariadenia Rady (ES) 1030/2002 z 13. júna 2002, ktorým sa stanovuje jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích štátov. /
Dôjde aj k úprave pravidiel pre ubytovanie a poskytovania príspevkov za ubytovanie pre odídencov z Ukrajiny. Od 1. marca 2025 by noví odídenci mohli zotrvať v azylovom zariadení len 60 dní namiesto súčasných 120 dní. Príspevok za ubytovanie by sa taktiež poskytoval len počas prvých 60 dní od poskytnutia dočasného útočiska.
Dôvodom týchto zmien je zmierniť záťaž na verejné financie.
Na odídencov, ktorí získali dočasné útočisko pred 28. februárom 2025, sa naďalej budú vzťahovať v súčasnosti platné podmienky. Poskytovanie príspevku za ubytovanie a podmienky pobytu v azylových zariadeniach sa nebudú meniť pre zraniteľné skupiny odídencov.
Účinnosť by novelizované zákony mali nadobudnúť 1. marca 2025.