Po zásahu daňovej kobry hrozia ďalším osobám vysoké tresty
11. 10. 2013Opäť sa ukázala účinnosť daňovej kobry, ktorá zasahovala v ďalších prípadoch daňovej trestnej činnosti a v tejto práci bude pokračovať. Efektívnou spoluprácou Finančnej správy s Policajným zborom tak dochádza k odhaleniu nových, ale aj starších prípadov a ochrane štátneho rozpočtu, teda peňazí nás všetkých.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil v troch prípadoch sedem osôb z daňovej trestnej činnosti. Nakoľko bola spôsobená škoda vo veľkom rozsahu, hrozí im v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.
Prvý prípad riešila Národná kriminálna agentúra v spolupráci s Finančnou správou od novembra minulého roku. Konateľ košickej obchodnej spoločnosti Viktor G. (42) si v období od októbra 2010 do marca 2012 uplatnil odpočítanie DPH v šiestich prípadoch. Na tom by nebolo nič neobvyklé, keby podľa zistení daňovej kobry nešlo o fiktívne obchody. Týkali sa nákupu a predaja hnuteľného majetku, no reálne k zdaniteľným obchodom neprišlo. Nedošlo však ani k vyplateniu nadmerného odpočtu DPH obvinenému. Miesto toho mu dal vyšetrovateľ do rúk uznesenie o obvinení. Vyplatením by bola finančnému rozpočtu spôsobená škoda takmer 2,5 mil. eur., no daňová kobra vyplateniu zabránila.
Podobný scenár mal fiktívny obchod v prípade, ktorý Národná kriminálna agentúra vyšetrovala za výraznej spolupráce s Finančnou správou od polovice mája tohto roku. Spoločnosť zo Zlatých Moraviec, kde ako konateľ figuroval Roderik A. (37) v tomto predstieranom obchode „kupovala“ od bratislavskej firmy podľa fiktívnej faktúry vyše 1 mil. CD a DVD v hodnote viac ako 1,1 mil. eur. Pre prípad kontroly daňového úradu mal tovar zabezpečiť ďalší z obvinených, Mário R. (42). Aj napriek tomu, že k podpisu kúpno-predajnej zmluvy nedošlo, teda ani k vyplateniu tovaru bratislavskej spoločnosti, Roderik A. podal daňové priznanie s neoprávnenou požiadavkou o vyplatenie nadmerného odpočtu DPH vo výške takmer 200 tisíc eur. Totožný tovar bol predmetom fingovaného obchodu aj medzi spoločnosťou so sídlom v Pezinku a rovnakou firmou zo Zlatých Moraviec. Aj tu bol pre istotu z dôvodu možnej kontroly tovar k dispozícii v priestoroch pezinskej spoločnosti. Tu bol však účtovne navýšený už na počet takmer 4,7 mil. kusov. Miroslav K. (67), ako splnomocnenec na právne zastupovanie pezinskej spoločnosti mal zabezpečiť vyhotovenie fiktívnej kúpno-predajnej zmluvy uvedeného množstva CD a DVD nosičov v hodnote 3,6 mil. eur. a následne aj fiktívnych faktúr preukazujúcich ich dodanie pezinskej spoločnosti od bratislavskej firmy. Miroslav K. mal následne vypracovať fiktívnu kúpno-predajnú zmluvu, o dodaní tovaru pezinskej firme do českej spoločnosti, podpísanú konateľom Petrom Š. (52). Ten mal mať podľa zistení polície o fiktívnom obchode vedomosť. Z predstieraného obchodu podal konateľ pezinskej firmy Pavol M. (54) daňové priznanie, kde požiadal o vyplatenie nadnerného odpočtu DPH vo výške 600 tisíc eur. Ani v jednom prípade správcom dane vyplatené peniaze neboli.
Rýchlosť daňovej kobry sa ukázala aj v treťom prípade, ktorý riešila od konca júla tohto roku. Obvinený Ivan K. (56) mal v mene dvoch obchodných spoločností, sídliacich v Banskej Bystrici, zabezpečiť daňové doklady deklarujúce ich vzájomnú obchodnú činnosť. Malo ísť o dodanie služieb jednej firmy tej druhej. Konkrétne mala byť vytvorená ilúzia o prevode práv k predmetom duševného vlastníctva v sume viac ako 11,6 mil. eur. Z predstieraného obchodu si obvinený v daňovom priznaní ešte v marci 2010 uplatnil nárok na vrátenie DPH. Daňová kobra už toto kúzlo pozná a aj v tomto prípade došlo k jeho odhaleniu. Po vyplatení nadmerného odpočtu DPH vo výške viac ako 1,7 mil. eur na účet spoločnosti boli na základe príkazu prokurátora finančné prostriedky v sume viac ako 1,8 mil. eur. následne zaistené. Aj to je ďalší príklad, že daňová kobra vie rýchlo a efektívne zasiahnuť v starších prípadoch neoprávneného odpočtu DPH.