Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 28. júl 2021, streda
 

Počas týždňa 77 autobusárov ohrozilo cestujúcich prekročením rýchlosti

02. 08. 2011

dopravna policia

Vyhodnotenie dopravno-bezpečnostnej akcie zameranej na autobusy

Minulý týždeň (25. - 31. júla) prebehla na slovenských cestách ďalšia európska dopravno-bezpečnostná akcia medzinárodnej stavovskej organizácie TISPOL. TISPOL združuje služby dopravnej polície európskych štátov. Dopravno-bezpečnostná akcia bola zameraná najmä na vodičov a cestujúcich v autobusoch. Skontrolovaných bolo takmer 5 tisíc (4.981) autobusov, v prípade ktorých bolo zistených vyše 500 porušení predpisov.

Počas letnej turistickej sezóny je na cestách vyšší pohyb domácich a zahraničných turistov. Každoročne tak dochádza k zvýšeniu bezpečnostných rizík v cestnej premávke. Cieľom dopravno-bezpečnostnej akcie bolo pozitívne ovplyvnenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, predovšetkým na úsekoch s najväčšou nehodovosťou. Do celoeurópskej dopravno-bezpečnostnej akcie sa policajti zapojili na celom území Slovenska. Počas akcie bolo skontrolovaných 4.208 autobusov evidovaných v Slovenskej republike a 773 evidovaných v cudzine. Najviac autobusov bolo skontrolovaných v banskobystrickom kraji (1.088). Vodiči slovenských autobusov sa v minulom týždni dopustili 420 priestupkov, z toho najviac v žilinskom kraji (122). Vodiči zahraničných autobusov počas minulého týždňa spáchali na našom území 101 priestupkov, najviac v žilinskom kraji (49). Vodiči autobusov v minulom týždni prekročili povolenú rýchlosť v 77 prípadoch, najčastejšie v žilinskom kraji (37) a nitrianskom kraji (14). U vodičov autobusov nebol zistený žiaden prípad, kedy by vodič viedol autobus bez príslušného oprávnenia, či pod vplyvom alkoholu.

Vodiči autobusov za prvý polrok tohto roka zavinili 45 dopravných nehôd, pri ktorých vyhasli dva ľudské životy. Pri týchto nehodách sa ťažko zranili tri osoby a ľahké poranenia utrpelo 29 ľudí.

Okrem vodičov autobusov policajti počas minulotýždňovej európskej dopravno-bezpečnostnej akcie kontrolovali aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Polícia zistila 11 prípadov, kedy si vodiči motorových vozidiel sadli za volant pod vplyvom alkoholu a to v nitrianskom kraji (8) a prešovskom kraji (3). Porušenie pravidiel o používaní bezpečnostných systémov účastníkmi cestnej premávky bolo zistených v 52 prípadoch. Minulý týždeň podcenilo používanie bezpečnostných pásov najviac účastníkov cestnej premávky v nitrianskom kraji (24). Osoba sediaca na sedadle povinne vybavenom bezpečnostným pásom alebo iným zadržiavacím zariadením je totiž povinná ho použiť. Počas dopravno-bezpečnostnej akcie polícia kontrolovala aj záznamové zariadenia o dobe jazdy u vozidiel, ktoré sú nim povinne vybavené. Počas akcie boli zistené tri prípady zásahov do záznamového zariadenia o dobe jazdy a deväť porušení doby jazdy a odpočinku. Doklady vodiča, vozidla alebo prevádzkovateľa nemalo v poriadku 36 vodičov motorových vozidiel. Nevyhovujúci technický stav malo v minulom týždni 61 motorových vozidiel. Počas akcie bola piatim motorovým vozidlám zakázaná ďalšia jazda. Iných porušení u vodičov bolo zistených v 904 prípadoch.

Polícia bude aj v budúcnosti organizovať dopravno-bezpečnostné akcie, aby pozitívne ovplyvňovala bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, pomáhala znižovať nehodovosť a chránila životy a zdravie osôb na cestách.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby