Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. august 2021, nedeľa
 

Počet dopravných nehôd zavinených alkoholom klesá

14. 03. 2012

Alkohol je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd. Minulý mesiac vodiči pod vplyvom alkoholu zavinili 93 dopravných nehôd. V januári to bolo 124 dopravných nehôd. V decembri minulého roka evidujeme 155 dopravných nehôd zavinených alkoholom a v novembri sme zaznamenali 127 takto nehôd. Práve v novembri vstúpila do účinnosti novela zákona o cestnej premávke, ktorá zaviedla aj nové ustanovenia v Trestnom zákone. Od novembra minulého roku je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie trestným činom ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. Podľa Trestného zákona vodičom za takéto konanie hrozí až ročné väzenie. Vo februári polícia odhalila 403 vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo tých, čo odmietli fúkať. Je to o 161 prípadov menej ako v januári tohto roku (564). V decembri minulého roka ich bolo 498 a v novembri polícia zistila 403 prípadov.

Pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky minulý mesiac odmietlo fúkať alebo nafúkalo nad jedno promile najviac vodičov v Košickom kraji (77). Nasleduje Nitriansky (56), Bratislavský (54) a Banskobystrický kraj (52). O niečo menej prípadov bolo zistených v Žilinskom kraji (51). Rovnaký počet odhalených vodičov s alkoholom v krvi nad jedno promile a tých čo odmietli kontrolu bol v Trnavskom (39) a Trenčianskom kraji (39). Najmenej prípadov polícia odhalila v Prešovskom kraji (35).

Na slovenských cestách došlo od začiatku roka k dnešnému dňu (1.1.-14.3.2012) celkovo k 2.478 dopravným nehodám. V porovnateľnom období je to o 402 dopravných nehôd menej. Vyhaslo 44 ľudských životov, čo je o 8 menej ako vlani. Polícia apeluje na vodičov, aby jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozovali svoj život a životy ostatných účastníkov cestnej premávky. Nie len z dôvodu, že ide o priestupok alebo trestný čin, ale najmä preto, že následky dopravných nehôd bývajú v mnohých prípadoch tragické a alkohol za volant nepatrí.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby