Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. jún 2024, sobota
 

Počet krádeží motorových vozidiel na Slovensku klesá

30. 09. 2011

znak PZ web

Počet odcudzených vozidiel v tomto roku je historicky najnižší za posledných 20 rokov na území Slovenska. V prvom polroku tohto roka polícia zaznamenala 1.362 prípadov krádeží motorových vozidiel, čo je o 346 menej ako v porovnateľnom období minulého roka (1.708). V minulom roku polícia celkovo eviduje 3.351 krádeží motorových vozidiel a v roku 2009 ich bolo až 3.779. Roky predtým boli štatistické ukazovatele počtu odcudzených áut vyššie. V roku 2008 sme zaznamenali 4.135 krádeží motorových vozidiel a v roku 2007 evidujeme 4.719 odcudzených vozidiel.

Pre občana je dôležité predovšetkým to, aby ku krádežiam motorových vozidiel nedochádzalo. Polícia má za cieľ chrániť majetok a znížiť počet tejto trestnej činnosti. Vypátrané kradnuté autá sú často krát poškodené, znehodnotené a pre občana nepoužiteľné. Z uvedených dôvodov má polícia dlhodobý cieľ zabraňovať krádežiam motorových vozidiel, čo sa nám v tomto roku aj darí.

Prijali sme viaceré opatrenia, nielen čo sa týka častejších hliadok v rizikových oblastiach, ale aj kroky, ktoré sťažujú samotnú legalizáciu kradnutých vozidiel, napr. zverejnenie odcudzených vozidiel na internete. Na základe medzinárodného dohovoru je zabezpečené prepojenie národných evidencií vozidiel jednotlivých krajín využívajúcich túto medzinárodnú sieť (EUCERIS). Na návrhy polície bolo taktiež prijatých niekoľko legislatívnych opatrení sťažujúcich legalizáciu kradnutých motorových vozidiel ako zavedenie kontroly originality alebo zavedenie vysokého stupňa bezpečnosti v súvislosti s falšovaním dokladov od vozidiel.

Aj na základe týchto opatrení sa táto majetková trestná činnosť postupne znižuje. Systematickou prácou polície sa tak darí znižovať počet kradnutých vozidiel a v tomto roku dosahujeme historicky najnižší počet ukradnutých áut za posledných 20 rokov.