Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Pod smrteľné nehody sa podpisuje najmä vysoká rýchlosť

08. 12. 2011

znak PZ web

„Účinnosť novely zákona o cestnej premávke, jeho zmeny, sa pozitívne odrazili na štatistike dopravnej nehodovosti už v mesiaci november. Riziko vyšších sankcií, nielen za jazdu pod vplyvom alkoholu, pravdepodobne aj zvýšená pozornosť verejnosti, záujem médií a informovanie o zmenách v zákone, mali preventívny účinok. V mesiaci november sme zaznamenali za posledné štyri roky historicky najnižší počet dopravných nehôd v tak rizikovom mesiaci ako je tento,“ uviedol viceprezident Policajného zboru plk. JUDr. Ľubomír Ábel. V tohoročnom mesiaci november polícia eviduje 1.074 dopravných nehôd, čo je o 805 menej ako minulý rok, o 924 menej ako v roku 2009 a o 4.158 zaevidovaných nehôd menej ako v novembri roku 2008. Pri novembrových nehodách zomrelo 21 osôb, o 21 menej ako vlani, o tri osoby menej ako v roku 2009 a o 30 menej ako v roku 2008. Ťažko sa zranilo 92 osôb (o 6 viac ako vlani) a ľahké zranenia utrpelo 398 osôb (o 237 osôb menej ako vlani). „November je osobitý, a pre cestnú dopravu nebezpečný najmä v dôsledku výkyvov počasia, hmly, dažďa, prvotným mrazom, či snehu. Tohtoročné novembrové počasie bolo tiež premenlivé. Pozitívne vnímame aj sprevádzkovanie nových, či upravených cestných komunikácií. Napríklad vďaka rýchlostnej ceste pri Nitre sa doprava odklonila z vysoko rizikového úseku častých dopravných nehôd,“ doplnil viceprezident Ľubomír Ábel.

Historicky najnižšie sú aj celoročné štatistické ukazovatele. Na slovenských cestách došlo od začiatku roka ku koncu novembra (1.1.2011 - 30.11.2011) celkovo k 13.600 dopravným nehodám. V porovnateľnom období je to o 6.059 dopravných nehôd menej. Vyhaslo 288 ľudských životov, čo je o 34 menej ako vlani. Hranica medzi smrťou a ťažkým zranením je veľmi tenká. Číslo 1.027 ťažko zranených osôb je aj napriek zníženiu o 116 osôb oproti minulému roku vysoké. Ľahko sa od začiatku roka ku koncu novembra zranilo pri nehodách 5.359 osôb, o 971 menej ako vlani.

Viceprezident Policajného zboru plk. Ľubomír Ábel: „Ak sa pozrieme na celkové príčiny dopravných nehôd na prvom mieste je stále porušovanie povinností vodičov. Za jedenásť mesiacov tohto roka evidujeme 4.636 takýchto dopravných nehôd. Zomrelo pri nich 75 osôb. Avšak prvenstvo v príčinách smrteľných dopravných nehôd má rýchla jazda. Do konca novembra bolo 2.070 nehôd spôsobených prekročením povolenej rýchlosti jazdy. Zomrelo pri nich až 104 osôb, čo je jasný dôkaz, že pri vysokej rýchlosti je väčšie riziko smrteľných následkov.“ Po novelizácii zákona o cestnej premávke je jazda pod vplyvom alkoholu trestným činom. Za jedenásť mesiacov tohto roka spôsobilo dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu celkovo 1.717 vodičov. V novembri ich bolo 127, čo je o 81 menej ako v minuloročnom mesiaci, ani jedna nebola smrteľná.

Len tento pondelok vyhasli na Slovensku tri ľudské životy. Tri rodiny budú mať smutné Vianoce. Príčina nehôd? Porušenie povinnosti vodiča. V pondelok nadránom v Prešove sa 35-ročný vodič Nissanu dostatočne nevenoval vedeniu vozidla, zišiel z cesty a narazil do stĺpu verejného osvetlenia. Vodič a spolujazdec sa zranili ťažko, no ďalší, 49-ročný spolujazdec nehodu neprežil. Podvečer v katastri Dunajskej Stredy 23-ročný vodič Citroënu nedal prednosť sprava po hlavnej ceste prichádzajúcemu nákladnému vozidlu, došlo k zrážke, 21-ročná spolujazdkyňa v osobnom vozidle zraneniam podľahla v nemocnici. Večer v Humennom na štvorprúdovej ceste doposiaľ nezistený vodič zrazil chodca prechádzajúceho po priechode pre chodcov. 38-ročný chodec zomrel na mieste, po vodičovi polícia pátra.

„Žiadame médiá pravidelne prinášať informácie o podmienkach a zjazdnosti na cestách. Informovať o vážnych dôsledkoch dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu, či rýchlej zjazdy. Porušenie dopravných predpisov, bezohľadná jazda majú často svoje nezvratné následky. Opakované preventívne rady a odporúčania prinášajú svoje ovocie. Policajný zbor podľa zákona pri plnení svojich ďalších úloh dohliada na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky a spolupôsobí pri jej riadení. Za dopravnú nehodovosť, úmrtnosť a zranenia na cestách je však zodpovedná celá spoločnosť, každý jednotlivec. Keď si sadáme za volant, nerobme to bezhlavo, treba si premyslieť trasu, prehodnotiť svoje schopnosti, zohľadniť poveternostné podmienky, počasie. Apelujeme aj na menej skúsených, mladých vodičov, aby šoférovali zodpovedne. Ohľaduplnosť a predvídavosť sú taktiež veľmi dôležité,“ zdôraznil viceprezident Policajného zboru plk. Ľubomír Ábel.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 Ukazovatele dopravnej nehodovosti za mesiac november

2008

2009

2010

2011

Počet dopravných nehôd

5.232

1.998

1.879

1.074

Usmrtení

51

24

42

21

Ťažko zranení

146

103

86

92

Ľahko zranení

767

567

635

398

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby