Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Podvodné pracovné ponuky v Rakúsku

29. 07. 2016

znak_PZ

Policajný pridelenec v Rakúsku nás upozornil na narastajúci počet podvodných ponúk práce vo Viedni. Na Zastupiteľský úrad sa neustále obracajú slovenskí občania, ktorí boli obeťami podvodného sprostredkovania práce v Rakúsku. Podobné prípady sme v spolupráci s rakúskou políciou riešili už v minulosti. Vo februári tohto roku bol pri čine zadržaný aj páchateľ, ktorý je už odsúdený. S príchodom leta sa ponuky začali objavovať opäť.

Vo všetkých prípadoch je priebeh konania rovnaký. Začína sa to pracovnou ponukou na slovenskom internete (napríklad www.bazac.sk, www.bazos.sk, www.pracovne-ponuky.eu). V ponuke sú rôzne nekvalifikované pracovné pozície v skladoch pri balení mäsa alebo zeleniny, drogérie spravidla vo Viedni. Znalosť cudzieho jazyka sa nevyžaduje. Záujemcov následne kontaktujú česky alebo slovensky hovoriace osoby.  Podajú základné informácie a dohodnú si stretnutie v hoteli alebo v penzióne vo Viedni. Ubytovacie zariadenia často menia. Pri stretnutí podpíšu pracovnú zmluvu a poškodení musia uhradiť zálohu „za ubytovanie“ na mesiac vopred vo výške od 300 – 400 eur. Sprostredkovateľ práce ich odvedie na izbu s tým, že ráno príde po nich a pôjdu spolu do miesta výkonu práce. Nad ránom si poškodení prečítajú na display svojho mobilu SMS, že sa práca z rôznych dôvodov momentálne ruší, aby išli domov. Telefónne číslo odosielateľa správy je v tom čase už nedostupné.

Upozorňujeme občanov, aby si v prípade záujmu o prácu v zahraničí vždy dôsledne preverili vierohodnosť ponuky, totožnosť osôb, ktoré zamestnanie ponúkajú a v prípade akýchkoľvek pochybností nepodpisovali pracovné zmluvy a neuhrádzali žiadne poplatky. Seriózne firmy nikdy nepýtajú vopred vyplatenie vysokých súm.