Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. júl 2024, štvrtok
 

Poisťovací agent spôsobil poisťovni škodu viac ako 2,5 milióna eur, už čelí obvineniu

07. 06. 2012

UBPK_logo

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil Jozefa H. z trestného činu podvodu. Prostredníctvom získaných finančných poradcov uzatváral životné poistenia s osobami, o ktorých vedel, že podmienky zmluvy nebudú schopní dodržiavať. Poisťovňu mal v 4.872 prípadoch úmyselne uviesť do omylu, čím jej mal spôsobiť škodu viac ako 2,5 milióna eur. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Stíhaný je na slobode.

27-ročný Jozef H. bol konateľom banskobystrickej spoločnosti. Ešte v roku 2008 uzavrel zmluvu s poisťovňou. Podľa nej mal vykonávať činnosť sprostredkovateľa poistenia poisťovacím agentom pri uzatváraní zmlúv a poistení. V priebehu jedného roka uzavrel príkazné zmluvy s finančnými agentmi a poradcami, a tí uzatvárali zmluvy o životnom poistení. Podľa zistení polície ich Jozef H. poučil, že majú osloviť klientov zo sociálne slabších vrstiev, ktorí nebudú schopní riadne a včas plniť záväzky. Agenti potom informovali klientov, aby doručené šekové poukážky nebrali do úvahy a neuhrádzali. Zdôvodnili to tým, že spoločnosť, ktorej Jozef H. bol konateľom, mesačné splátky uhradí za nich na účet poisťovne. Takýmto spôsobom uzatvorilo päť finančných poradcov 4.872 poistných zmlúv na životné poistenie. Jozef H. ich následne doručil poisťovni a po tom, čo uhradil prvú mesačnú splátku, získal provízie z každej takto uzatvorenej zmluvy. Hneď ako získal provízie, ďalšie splátky už za klientov neuhrádzal. Takýmto konaním uviedol spoločnosť do omylu a spôsobil jej škodu vo výške viac ako 2,5 milióna eur.

Na základe dôkaznej situácie vyšetrovateľ v polovici minulého roku obvinil dve ženy a troch mužov, finančných poradcov - sprostredkovateľov životného poistenia, zo zločinu podvodu. Obvineniu na slobode už čelí aj Jozef H. Hrozí mu trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov.