Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Pokračuje dialóg medzi Maďarskom a EK v oblasti tranzitnej migrácie

14. 09. 2023

logo EÚ

Vo štvrtok 14. septembra 2023 sa uskutočnilo online trilaterálne stretnutie medzi Maďarskom, Slovenskom a Európskou komisiou na tému sekundárnej migračnej trasy prechádzajúcej cez územie našich krajín.

Na stretnutí bol prítomný zástupca generálnej riaditeľky DG HOME a schengenský koordinátor Olivier Onidi, zatiaľ čo Slovensko bolo zastúpené štátnym tajomníkom MV SR Martinom Kráľovičom.

Štátny tajomník upozornil na zvýšený migračný tlak zo západobakánskej trasy. Témou bol tiež proces registrácie migrantov v krajinách na vstupe do Európy. Maďarská strana navrhla, aby sa problémy riešili na úrovni policajných prezidentov a upozornila na zmeny v aktivitách prevádzačov migrantov.

Generálny riaditeľ kancelárie ministra vnútra Peter Dobos a štátny tajomník MV SR Martin Královič

Politickým cieľom Európskej komisie je zmodernizovať právny rámec, pričom niektoré návrhy Paktu o migrácii a azyle boli prijaté. Išlo predovšetkým o návrh nariadenia o skríningu migrantov s cieľom regulovať nápor už na hranici.

Na stretnutí sa diskutovalo aj o možnostiach financovania a rozšírenia spolupráce s Bulharskom a Gréckom. Všetci prítomní sa zhodli na dôležitosti komunikácie so susednými krajinami a Európskou komisiou pri riešení migračných otázok.