Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Policajné akcie na odhalenie legalizácie ukradnutých motorových vozidel z Rakúska

16. 06. 2009

Policajti Úradu justičnej a kriminálnej polície Prezídia policajného zboru, Trenčianskeho, Banskobystrického a Žilinského kraja spoločne s policajtmi Krajinského kriminálneho úradu Dolného Rakúska rozpracovali organizovanú skupinu páchateľov, ktorá sa zaoberala krádežami osobných motorových vozidiel prevažne na území Rakúska a následne ich vyvážala za účelom legalizácie na Slovensko. Členovia organizovanej skupiny po presnom rozdelení úloh ukradli z územia Rakúska od začiatku roku 2008 viaceré motorové vozidlá, ktoré po prevezení na územie Slovenska prerobili a následne zlegalizovali alebo rozobrali a rozpredali na náhradné diely a skelety rozpílením zničili.

Rozsiahlu akciu začali v apríli tohto roka pod krycím názvom „VIEDEŇ“. Počas nej zadržali v Rakúsku Mareka T. a Dušana R. priamo na mieste pri pokuse o krádež Škody Octávie. Obaja boli umiestení do väzby na území Rakúska.

Spoločná spolupráca ďalej pokračovala za účelom zadržať hlavného organizátora tejto nebezpečnej skupiny. Podarilo sa to v skorých ranných hodinách dňa 15.05.2009, kedy zase priamo pri čine, počas krádeže Škody Octávie, zadržali špeciálne jednotky rakúskej polície vo Viedni hlavného organizátora Miroslava K., ďalej Mária S. a Juraj V. Všetci traja sú vo väzbe v Rakúsku.

Spolupráca vyvrcholila ďalšou spoločnou akciou vykonanou v dňoch 20.-22.05.2009 súčasne na území Slovenska a Rakúska pod krycím názvom „KOLESO“. Počas akcie na území Rakúska vykonali dve domové prehliadky. Účelom bolo zaistiť čo najviac motorových vozidiel, u ktorých bolo podozrenie, že pochádzajú práve z tejto trestnej činnosti. Počas akcie sa podarilo zaistiť na území Rakúska celkovo 6 osobných motorových vozidiel, AUDI S 4, RENAULT KANGO, 2x VW GOLF, ŠKODA OCTÁVIA SCAUT a ŠKODA OCTÁVIA. Na území Slovenska bolo zaistených celkovo 10 motorových vozidiel a 1 prívesný vozík, NISSAN NAVARA, 4x ŠKODA OCTÁVIA, AUDI A 6 QUATRO, AUDI A6, BMW 320, OPEL ASTRA, ŠKODA FÁBIA a vozík SPORT JACHT. Po ďalších 7 motorových vozidlách, ktoré sú doteraz ukryté na neznámom mieste, bolo vyhlásené pátranie. Celková hodnota zaistených motorových vozidiel predstavuje cca 246.300,-€ (cca 7.420.000,-Sk).