Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 25. máj 2024, sobota
 

Policajné psy dokážu vyhľadávať aj eurobankovky

15. 01. 2009

Prezentcie vyhľadávanie eurobankoviekSlovenská republika je po prijatí do európskej menovej únie štvrtou krajinou, ktorej bezpečnostné zložky cvičia pre praktický výkon služby v súčinnosti s kriminálnou políciou, aj služobné psy špecializované na vyhľadávanie eurobankoviek.

Po výbušninách, zbraniach, omamných látkach, mŕtvolách, nezvestných a stratených osobách, tabaku a akcelerátoroch horenia, má odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru prvé dva špeciálne vycvičené služobné psy schopné vyhľadávať eurobankovky ukryté v miestnostiach, batožinách a dopravných prostriedkoch.

Ako na prezentácii výkonov tejto kategórie služobných psov povedal riaditeľ OKH P PZ plk. RNDr. Vladimír Ďurišin, aj eurobankovky majú už z výroby svoj špecifický pach, ktorý dokážu cvičené psy vyhľadávať tak, ako iné osobité pachy vyskytujúce sa v podozrivom, prehľadávanom prostredí.

Prvé dva služobné psy vycvičené na vyhľadávanie eurobankoviek – Cif a Rasty – pod vedením svojich psovodov špecialistov – por. Mgr. Jany Nábělkovej a majstra Slovenka 2008 vo vyhľadávaní výbušnín npor. Mgr. Jána Löva – v stredu 14. januára 2009 na futbalovom štadióne Športového klubu Polície v bratislavskej Dúbravke veľmi úspešne predviedli svoje schopnosti vyhľadávať tieto platidlá v batožinách a osobných motorových vozidlách, napriek veľmi nepriaznivým klimatickým podmienkam.

- Základný výcvik služobného psa vyhľadávajúceho eurobankovky trvá tri mesiace. Psy označujú prítomnosť bankoviek kontaktom, teda zaškrabnutím alebo bez fyzického kontaktu, čiže zaľahnutím na mieste ich výskytu – povedal prítomným plk. RNDr. Ďurišin. Ako ďalej vysvetlil, psovodi sa budú snažiť naučiť služobné psy označovať eurobankovky najmä bezkontaktne, aby ich nepoškodené zachovali pre ďalšiu expertízu.

Odbor kynológie a hipológie Prezídia Policajného zboru začal s teoretickou a praktickou prípravou výcviku špecializovaných služobných psov na vyhľadávanie eurobankoviek v lete uplynulého roka a do konca roku 2009 by malo uvedený špecializovaný kurz absolvovať ďalších šesť až osem policajných psov, aby táto služba pokrývala každý administratívny kraj v Slovenskej republike.