Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. jún 2024, štvrtok
 

Policajný zbor želá obyvateľom a návštevníkov Slovenska pekné sviatky, počas ktorých bude dohliadať na poriadok a bezpečnosť

20. 12. 2018

policia-ilustracny-december2015

Polícia je na vianočné sviatky pripravená a už v predstihu posilnila hliadky na celom území Slovenska. Do opatrení na zníženie nehodovosti sú zapojení okrem dopravných policajtov aj poriadkoví a železniční policajti a pomáhajú im aj vojaci

Zvýšenú pozornosť venujeme vianočným trhom, ktoré sa konajú na desiatkach miest po celom Slovensku. To znamená, že aj na vianočných trhoch a v ich okolí sa pohybuje zvýšený počet policajtov v rôznych časových intervaloch. Ubezpečujeme občanov, že na miestach s väčšou koncentráciou ľudí sa pohybujú aj policajti v civile. Takže ak nestretnete uniformovanú policajnú hliadku, neznamená to, že dané miesto nie je monitorované.

 Buďte zodpovední a opatrní 

Zvýšený počet dopravných policajtov je už teraz a bude počas celého sviatočného obdobia aj na cestách po celom Slovensku. Počas kontrol sa budú zameriavať predovšetkým na najčastejšie prehrešky vodičov. Tými sú stále nedodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti, nepripútanie sa a telefonovanie za volantom. Vodiči sa pochopiteľne nevyhnú ani pravidelným kontrolám na alkohol. Všetkých, ktorí plánujú sadnúť za volant počas vianočných sviatkov, polícia nabáda k zvýšenej miere tolerancie a predvídavosti. Na cestách sa totiž budú pohybovať aj menej skúsení vodiči.

Hliadka železničnej polície

Počas adventu robia policajti preventívne akcie najmä v obchodných centrách a na miestach s väčšou koncentráciou ľudí, ktoré každoročne lákajú aj zlodejov, predovšetkým vreckárov. Opäť apelujeme na občanov, aby boli  v obchodoch aj v prostriedkoch MHD maximálne obozretní:

  • Svoje peňaženky, doklady, kabelky a batohy majte vždy pod kontrolou. Nikdy ich ani na malú chvíľu neodkladajte. Najjednoduchším cieľom zlodejov sa stávajú kabelky odložené v nákupných vozíkoch.
  • V strehu buďte aj pri ukladaní nákupu do auta. Zlodeji využívajú aj krátku chvíľu, počas ktorej sa zdržiavate pri zadnej časti auta a z predných sedadiel sú schopní ukradnúť všetko, čo si tam odložíte.


Vianočné obdobie je pre mnohých tiež spojené s návštevou cintorínov. V tejto súvislosti budú policajti vykonávať zvýšený dohľad aj na týchto miestach a na parkoviskách v okolí.

Operačné stredisko PZ

 Policajné rady do zimného počasia:

  • jazdite bezpečne a nepreceňujte svoje schopnosti;
  • skontrolujte stav pneumatík, životnosť pneumatík je časovo obmedzená;
  • najmä pri ceste do severnejších oblastí myslite na to, že poveternostná situácia môže byť rozdielna a hrozí vyššie riziko sneženia a mrazov;
  • zmes do ostrekovačov vymeňte za nemrznúcu, výbavu vozidla doplňte o škrabku a metličku;
  •  v zimnom období jazdite opatrnejšie, uberte z plynu, dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami;
  • nechajte si skontrolovať celkový stav vozidla - k  bezpečnej jazde prispieva aj kontrola bŕzd a batérie. Skontrolovať odporúčame aj osvetlenie, funkčnosť stieračov a doplniť nemrznúcu kvapalinu;
  • v aute vozte ťažné lano, štartovacie káble, ale aj náhradné žiarovky a nemrznúcu vodu do ostrekovačov, môžu prísť vhod. Najmä v zimnom období, keď sa vodiči chystajú na dlhšiu cestu, je dobré mať v aute deku alebo teplejšie oblečenie pre prípad, ak by sa dostali do kolóny.

Vianoce

Cez vianočné sviatky vyzývame k  vzájomnej tolerancii. Vyhýbajte sa potýčkam a občianskej neznášanlivosti, aby sme všetci mohli prežiť sviatočné dni v pokoji. Polícia bude aj počas sviatkov v nepretržitom výkone služby, bude pomáhať a chrániť, v prípade potreby sa môžete kedykoľvek na políciu s dôverou obrátiť.

 

 Polícia želá pokojné prežitie vianočných sviatkov v kruhu najbližších, v novom roku veľa šťastných kilometrov pri bezpečnej jazde bez nehôd a viac vzájomnej ohľaduplnosti a trpezlivosti.