Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Policajti hraničnej polície zadržali 14. až 17. apríla 2011 na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici 15 cudzincov

18. 04. 2011

policia hliadka les

Policajti v pôsobnosti Riaditeľstva hraničnej polície Sobrance zadržali v dňoch 14. až 17. apríla 2011 na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici 15 cudzincov.

Dňa 17. apríla 2011 v čase o 9.25 hod. zadržali policajti Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru Petrovce v katastrálnom území obce Koromľa, okres Sobrance, troch cudzincov, štátnych príslušníkov Moldavska. Zdravotný stav cudzincov si nevyžiadal poskytnutie lekárskej pomoci. Cudzinci prekročili štátnu hranicu z Ukrajiny do SR nedovoleným spôsobom mimo hraničný priechod v služobnom obvode OHK PZ Petrovce. Dve osoby boli v zmysle readmisnej dohody vrátené na územie Ukrajiny, zároveň im bolo vydané rozhodnutie o administratívnom vyhostení s určením zákazu vstupu na územie SR do 16.4.2016. Tretiemu cudzincovi poverený príslušník polície vzniesol obvinenie z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia, keďže už v minulosti bol administratívne vyhostený z územia SR.

Dňa 16. apríla 2011 v čase o 07.00 hod. zadržali policajti OHK PZ Ulič medzi obcou Kolbasov a križovatkou smerom na obec Topoľa, okres Snina, jednu štátnu príslušníčku Somálska. Prípad realizuje OHK PZ Zboj.

Dňa 15. apríla 2011 v čase o 20.10 hod. zadržali policajti OHK PZ Zboj pri budove obecného úradu v obci Zboj, okres Snina, troch štátnych príslušníkov Somálska. 16 ročné dievča bolo prevezené vozidlom rýchlej zdravotníckej pomoci na interné oddelenie nemocnice v Snine s bolesťami v hrudnej oblasti. Ďalší maloletý zo skupiny, 14 ročný chlapec bol odovzdaný pracovníkom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Humenné, detašované pracovisko Snina, ktorí zabezpečia jeho prevoz do detského domova. Tretí cudzinec zo skupiny je obvinený z marenia výkonu úradného rozhodnutia, keďže bol dňa 2.3.2011 administratívne vyhostený z územia SR s určením zákazu vstupu na územie SR do 1.3.2014. Prípad realizuje poverený príslušník Mobilnej zásahovej jednotky.

Dňa 15. apríla 2011 v čase o 19.20 hod. zadržali policajti OHK PZ Ubľa v katastrálnom území obce Michajlov, okres Snina, jedného štátneho príslušníka Moldavska. Cudzinec bol administratívne vyhostený z územia SR s určením zákazu vstupu do SR do 15.4.2013.

Dňa 14. apríla 2011 v čase o 17.00 hod. zadržali policajti OHK PZ Podhoroď v obci Ruská Bystrá, okres Sobrance, dvoch štátnych príslušníkov Somálska. Obaja cudzinci sú obvinení z prečinu marenia výkonu úradného rozhodnutia, keďže v minulosti boli z územia SR administratívne vyhostení s určením zákazu vstupu na územie SR. Prípad realizuje poverený príslušník Mobilnej zásahovej jednotky Riaditeľstva hraničnej polície Sobrance.

Dňa 14. apríla 2011 v čase o 15.30 hod. zadržali policajti Oddelenia hraničnej kontroly Policajného zboru Petrovce (ďalej len OHK PZ) v katastrálnom území obce Porúbka, okres Sobrance, dvoch štátnych príslušníkov Ruskej federácie – Čečenskajedného štátneho príslušníka Moldavska. V čase o 23.10 hod. zadržali policajti OHK PZ Vyšné Nemecké pri motoreste Espresso v obci Vyšné Nemecké, okres Sobrance, dvoch štátnych príslušníkov Moldavska. Preverovaním bolo zistené, že cudzinci prekročili štátnu hranicu z Ukrajiny do SR spoločne. Jeden z Čečencov je podozrivý z prečinu prevádzačstva, keďže mu ostatní členovia skupiny jednotlivo zaplatili sumu 1.000 – 1.500 EUR za cestu do Českej republiky. Podozrivý muž bol umiestnený v cele policajného zaistenia OR PZ Michalovce. Prípad prevzal vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii. Ostatní členovia skupiny prejavili úmysel požiadať o azyl na území SR a preto boli umiestnený v azylovom zariadení v Humennom.