Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Policajti neváhajú obetovať svoj voľný čas a zasvätiť ženy do tajov sebaobrany

20. 12. 2012

sebaobrana2

Nečakajme na príležitosť a sami sa pričiňme k našej bezpečnosti. Príslušníci polície a zároveň členovia Ju Jitsu klubu Trnava zorganizovali  bezplatný kurz sebaobrany pre ženy. Začalo to nevinným nápadom a pre veľký záujem policajti opakovali tento kurz už druhý rok.

Práve ženy sa pre svoju bezbrannosť môžu stať ľahkou korisťou páchateľov číhajúcich na príležitosť. Len v tomto roku evidujeme 225 prípadov lúpežného prepadnutia, kedy obeťami boli ženy. Polícia už viac ako polovicu týchto prípadov objasnila.

A práve policajti chceli formou prevencie, kurzom sebaobrany, pomôcť ženám predísť takýmto prípadom. Učili ich ako sa brániť. Aby bol kurz autentický, „páchateľmi“ boli priamo policajti. Cieľom kurzu bolo predísť tomu, aby sa ženy stali obeťou lúpežného prepadnutia na ulici, obťažovania alebo sexuálneho násilia. V prípade násilných trestných činov má páchateľ tendenciu zhodiť svoju obeť na zem a tým ju spraviť bezbrannejšou. Ženy sa naučili ako sa brániť v stoji i na zemi, a akým spôsobom môžu na sebaobranu využiť aj predmety denného používania.

Pod ochranné krídla si organizáciu kurzu zobral pplk. Ing. Pavol Kocán z Prezídia Policajného zboru. „Absolventkám želám, aby to čo sa naučili tu, nemuseli použiť v reálnom živote,“ povedal na záver. Prezident Policajného zboru gen. PaedDr. Tibor Gašpar absolventkám kurzu odovzdal Pamätný list.