Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. júl 2024, pondelok
 

Policajti objasnili prvý prípad fiktívneho manželstva v tomto roku

09. 03. 2012

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil päť osôb, ktoré sa podieľali na zabezpečení fiktívneho sobáša. Hlavný organizátor podvodného sobáša, traja „svedkovia“ a „nevesta“ sú obvinení z prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody na dva až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. 41-ročný Sikret O., Slovák pôvodom zo Srbska, chcel zabezpečiť pre svojho synovca udelenie trvalého pobytu na území Slovenskej republiky. V prípade uzavretia manželstva s občiankou Slovenskej republiky by získal prvý trvalý pobyt na našom území na dobu piatich rokov z dôvodu zlúčenia rodiny. Fiktívny sobáš začal Sikret O. organizovať ešte minulý rok.

Za finančnú odmenu 1.000 eur naviedol troch Slovákov vo veku 35 až 39 rokov, aby zabezpečili na vydaj Slovenku. Mala si zobrať jeho 21-ročného synovca Harisa O. Traja muži zneužili finančnú tieseň 21-ročnej Jaroslavy G. a naviedli ju na uzavretie fiktívneho manželstva s občanom Srbska. Za to, že si ho vezme, jej vyplatili finančnú odmenu vo výške 300 eur. Po tejto dohode sa ešte minulý rok vydala v budove starej radnice na matričnom úrade v Pezinku. Aby si sobáš v poslednej chvíli nerozmyslela, traja muži jej išli za svedkov. Polícia ešte zisťuje, prečo cudzinec po uzavretí sobáša nepožiadal na oddelení cudzineckej polície o udelenie trvalého pobytu, ale po vypršaní 90 dňových víz odcestoval do domovskej krajiny. Po dlhodobom rozpracovaní prípadu, na základe dôkaznej situácie, vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii obvinil piatich občanov Slovenskej republiky z trestného činu prevádzačstva. Hrozí im trest odňatia slobody na dva až osem rokov.

Upozorňujeme občanov, aby si uvedomili všetky následky súvisiace s podvodnými sobášmi. Nie je s nimi spojená len trestnoprávna zodpovednosť, keďže sa občan dopúšťa trestného činu prevádzačstva, ale aj ďalšie záväzky spojené nielen s vyživovacou povinnosťou ak sa v čase manželstva narodia deti, ale aj dedenie v prípade smrti.