Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Policajti šiestich krajín cvičili v Lešti

04. 04. 2013

web

Odbor železničnej polície Prezídia Policajného zboru zorganizoval v súčinnosti s odborom výcviku Prezídia Policajného zboru a pod záštitou Európskej siete železničných polícií – RAILPOL medzinárodné cvičenie policajtov, ktorí plnia úlohy v obvode železničných dráh. Cvičenie „Railex 3“ sa uskutočnilo 2. a 3. apríla 2013 v Ústave špeciálneho zdravotníctva a výcviku Ministerstva obrany Slovenskej republiky Lešť.

Cvičenia sa zúčastnili policajti zo Slovenska,  Nemecka, Švajčiarska, Rakúska, Českej republiky a Maďarska. Pozorovateľmi a hodnotiteľmi boli členovia pracovnej skupiny RAILPOL-u „Verejný poriadok na železničných staniciach a vo vlakoch“, členovia krajín Európskej únie.

Cvičenie Railex 3 bolo zamerané na problematiku opatrení železničných polícií pri preprave futbalových fanúšikov, demonštrantov nachádzajúcich sa na železničných staniciach a v obvode železničných dráh, ako aj ozbrojeného páchateľa vo vlaku resp. na železničnej stanici medzi cestujúcou verejnosťou.

Tak ako počas predchádzajúcich cvičení, ktoré sa uskutočnili v roku 2010 v Belgicku a v roku 2012 v Nemecku, cieľom tohto tretieho cvičenia bolo nielen zvyšovanie odbornej úrovne, ale aj zdokonaľovanie praktických zručností. Prínosom cvičenia bolo aj získanie nových poznatkov o možnostiach riešenia situácií vyplývajúcich z tém cvičenia, vzájomná výmena skúseností a informácií, ktoré budú v čo najväčšej miere zužitkované  v praxi. A čo je najdôležitejšie, zvýši sa kvalita bezpečnosti cestujúcich a ochrana majetku vo vlakoch, i na železničných staniciach v celej Európskej únii.