Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 18. jún 2024, utorok
 

Policajti za týždeň skontrolovali takmer 18 tisíc vodičov

18. 12. 2012

radar

Medzinárodná stavovská organizácia TISPOL, združujúca služby dopravnej polície európskych krajín, zorganizovala minulý týždeň (od 10. do 16. decembra) poslednú tohtoročnú dopravno-bezpečnostnú akciu. Tak ako ostatné európske štáty TISPOLu, aj slovenská dopravná polícia sa zamerala najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok. Pozornosti policajtov však neušlo ani päť cestných pirátov, ktorí za prekročenie rýchlosti prišli o vodičský preukaz.

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie policajti skontrolovali na celom území Slovenska 17.881 vodičov. Vyriešili 5.798 priestupkov, z nich napomenutím takmer 400 prípadov. Policajti uložili v blokovom konaní celkom 5.434 pokút. Najviac, 3.337 pokút, policajti uložili vodičom za prekročenie stanovených rýchlostí, z nich 33 prípadov postúpili príslušnému orgánu na správne konanie. Pokutu v blokovom konaní za alkohol dostalo 10 vodičov a 66 prípadov policajti postúpili príslušnému orgánu na správne konanie. Pod vplyvom alkoholu boli aj vodiči nemotorových vozidiel, siedmi dostali pokutu na mieste a 26 prípadov postúpili príslušnému orgánu na správne konanie. Policajti zadržali celkom 389 vodičských preukazov. Najviac, 351, zadržali za to, že síce účastníci boli ochotní pokutu zaplatiť, ale nemali pri sebe dostatočnú finančnú hotovosť. Polícia však ihneď po zaplatení pokuty vodičské preukazy vráti. V 38 prípadoch policajti zadržali vodičský preukaz vodičom pod vplyvom alkoholu, v 8 prípadoch sa bude viesť vyšetrovanie pre trestný čin. V šiestich prípadoch policajti odhalili odvážlivcov, ktorí napriek uloženému zákazu šoférovali. Policajti zadržali 173 osvedčení o evidencii a 12 tabuliek s evidenčným číslom.

Napriek upozorneniam polície o dopravno-bezpečnostnej akcii si vodiči nedajú povedať a stále porušujú dopravné predpisy. Aj výsledky tejto akcie svedčia o potrebe organizovania dopravných kontrol. Dopravné polície európskych štátov spolupracujú už štyri roky a  začiatkom budúceho roka pripravujú ďalšiu podobnú dopravno-bezpečnostnú akciu, zameranú na kontrolu nákladných vozidiel a autobusov.