Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 14. júl 2024, nedeľa
 

Polícia a ďalšie bezpečnostné zložky čoskoro dostanú nové zbrane

17. 12. 2015

prezbrojenie-ilustracny

 „Po dvadsiatich rokoch dochádza k prezbrojeniu Policajného zboru a je už viac ako najvyšší čas," skonštatoval na tlačovej  konferencii  vo štvrtok 17. decembra 2015 minister vnútra Robert Kaliňák.  Ako uviedol, ministerstvo vnútra plánuje prezbrojiť políciu už od roku 1992 a podľa pôvodných zámerov k tomu malo prísť už v roku 1998.

Nové zbrane pre slovenské ozbrojené zložky  budú stáť takmer 23 miliónov eur bez DPH.  Ministerstvo vnútra ich centrálne obstaralo nielen pre políciu, ale aj  pre väzenskú a justičnú stráž, finančnú správu a armádu. Nakúpiť sa má viac ako 46-tisíc zbraní s príslušenstvom.  Rámcové  dohody na ich nákup rezort podpísal 16. decembra 2015.

Z tlačovej konferencie o prezbrojení

S výsledkom verejnej súťaže sú  minister vnútra i policajný prezident Tibor Gašpar spokojní. Súťaž vygenerovala kvalitné  moderné zbrane s cenami o  30 percent nižšími ako trhové. Nakupovať sa budú nové zbrane s príslušenstvom značky Glock a Českej zbrojovky Uherský Brod. Tá uspela  s troma modelmi  služobných zbraní: Štandard (265 eur bez DPH), Kompakt (285 eur bez DPH) a Subkompakt (295 eur bez DPH). Cena zásahovej zbrane Glock  17 je 290 eur bez DPH.

Klikni pre zväčšenie (JPG, 2 MB)

Pre políciu  je určených  takmer 24-tisíc zbraní. Ministerstvo plánuje nakúpiť  12-tisíc kusov zásahových zbraní Glock  17, ktoré dostanú policajné zložky slúžiace v teréne, teda policajti na obvodných oddeleniach PZ, pohotovostné motorizované jednotky, útvar osobitného určenia  a policajti z úradu na ochranu ústavných činiteľov.  Pre vyšetrovateľov či kriminalistov by sa malo nakúpiť vyše 11-tisíc služobných zbraní

Najväčší rozdiel medzi doteraz používanými zbraňami a novými je podľa Roberta Kaliňáka v ich váhe a nábojoch. Sú to najmodernejšie zbrane, veľmi presné, vyrábané z kompozitných materiálov.  Kým doteraz sa používali náboje Makarov, ktoré majú neadekvátny devastačný účinok, teraz to budú náboje Luger.  "Je to strelivo, ktoré je používané v celej Európe ako policajné," skonštatoval  Robert Kaliňák. Poukázal, že cieľom policajného zásahu nie je páchateľa zabiť, ale zastaviť, zaistiť a postaviť ho pred súd.  

Ako upozornil policajný prezident Tibor Gašpar, bezpečnostné prostredie sa zmenilo a použitie zbrane nie je výnimkou.  Je potrebné rátať s výskytom prípadov tzv. osamelých strelcov. Policajti preto podľa jeho slov musia byť adekvátne vybavení.  Prezídium Policajného zboru podľa jeho slov už prispôsobilo učebné osnovy pre výcvik na nové zbrane.

"Všetky tieto zbrane budú vyrábané na Slovensku," spomenul minister Kaliňák. Obidve spoločnosti tu majú svoje montážne fabriky, rakúska Glock pri Bratislave a Česká zbrojovka v Novákoch.  Uviedol tiež, že kontrakt so štátom im umožní prijať nových zamestnancov.  Prvé dodávky zbraní by sa mali uskutočniť v januári a februári 2016. Staré vyradené policajné zbrane sa budú zhromažďovať v skladoch MV SR, zatiaľ však nie je rozhodnuté, ako s nimi štát naloží.