Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 23. apríl 2024, utorok
 

Polícia ďalej úspešne bojuje proti korupcii

20. 09. 2010

Policajti Úradu boja proti korupcii zadržali Jozefa H., starostu obce Stará Huta priamo pri preberaní 10-tisícového úplatku. Vyšetrovateľ starostu obvinil z trestného činu prijímania úplatku. Hrozí mu trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov. Stíhaný je na slobode.
Minulý rok obec Stará Huta, okres Detva vyhlásila súťaž na výber firmy pre stavebné práce. Vyhrala stavebná spoločnosť, ktorá spĺňala všetky podmienky obce. Celková zákazka mala hodnotu viac ako 100 tisíc eur. Pri uzatváraní zmluvy starosta pýtal od konateľa spoločnosti 10% z dohodnutej zákazky. Išlo o sumu 10 tisíc eur. Napriek tomu, že stavebná spoločnosť zákazku vyhrala, konateľ v obave, aby ju nestratil, úplatok prisľúbil. Dohodli sa, že peniaze starostovi vyplatí po dokončení prác.
Firma stavbu dokončila a obec faktúru preplatila. Starosta opäť niekoľkokrát oslovil konateľa s požiadavkou, aby mu sľúbené peniaze za zaistenie zákazky vyplatil. Konateľ kontaktoval Úrad boja proti korupcii a rozhodol sa s políciou spolupracovať. Dohodnutú sumu v piatok 17. septembra starosta prevzal už za prítomnosti polície v hoteli Detva v Detve.
Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil Jozefa H. z trestného činu prijímania úplatku. Za prijatie úplatku vo výške 10 tisíc eur hrozí obvinenému trest odňatia slobody na 5 až 12 rokov.