Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 13. júl 2024, sobota
 

Polícia minulý týždeň zaistila 30 tisíc falošných eur a 12 osôb

02. 04. 2012

falzo

Pri minulotýždňovej policajnej akcii policajti Úradu boja proti organizovanej kriminalite na východe Slovenska zadržali 12 osôb. Rozsiahla policajná akcia špecializovaného úradu, ktorý bojuje proti organizovaným zločineckým skupinám, bola zameraná na falšovateľov peňazí a dílerov drog. Akcia prebehla v dňoch 29. a 30. marca tohto roku v spolupráci s prešovským krajským pohotovostným policajným útvarom v Prešovskom a Košickom kraji. Vyšetrovateľ zatiaľ obvinil tri osoby. Ondreja S. (38) z Košíc a Adriána M. (39) z Popradu z trestnej činnosti proti mene. Ondrej S. s Mariánom K. (43) z Košíc navyše aj z drogovej trestnej činnosti.

Ondrej S. a Adrián M. mali ako členovia organizovanej skupiny zabezpečovať falošné bankovky a obchodovať s nimi. Podľa zistení polície práve Adrián M. zabezpečoval falošné 100 a 500 eurové bankovky. Ondrej S. na ne zase hľadal kupcov. Falošné bankovky vysokej nominálnej hodnoty ponúkali a predávali za oveľa nižšiu cenu. Polícia monitorovala ich „obchodné aktivity“ a po predaji 30 tisíc falošných eur za 12 tisíc zasiahla.

Polícia tiež dlhodobo monitorovala aktivity Ondreja S. v drogovej trestnej činnosti. Od minulého roku si doposiaľ zadovážil väčšie množstvo pervitinu. Ten mal z časti pre vlastnú potrebu. Časť predával a rozdával dílerom a konzumentom, medzi ktorých patrí aj ďalší z obvinených, Marián K. Ten mal drogu z časti pre vlastnú potrebu a časť predával ďalším osobám.

Popri zadržaní podozrivých osôb polícia vykonala aj deväť domových prehliadok, štyri prehliadky motorových vozidiel a tri prehliadky iných priestorov. Pri prehliadkach policajti našli drogy (najmä pervitin a marihuanu), ale aj zbrane, strelivo a komponenty zbraní v nelegálnej držbe. Policajti našli a zaistili aj 30 tisíc falošných eur.

Ondrejovi S. za drogovú trestnú činnosť a spolu s Adriánom M. za trestný čin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenú výrobu peňazí a cenných papierov hrozí v prípade dokázania viny obom trest odňatia slobody na 10 až 15 rokov. Mariánovi K. hrozí za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na štyri až 10 rokov. Všetci traja obvinení sú stíhaní vo väzbe. Ostatné zadržané osoby boli po vypočutí prepustené na slobodu, naďalej však prebiehajú procesné úkony. Nie je vylúčené, že okruh obvinených osôb bude rozšírený.