Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 15. jún 2024, sobota
 

Polícia navrhuje obžalovať 8 osôb v prípade daňových podvodov

26. 01. 2012

znak PZ web

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite navrhuje obžalovať osem osôb z trestných činov neodvedenia dane a poistného a skrátenia dane a poistného. Neoprávneným odpočtom DPH spôsobili štátu škodu takmer 181 tisíc eur. Ďalších takmer 231 tisíc eur polícia štátu zachránila. Siedmim mužom a jednej žene pochádzajúcim z Bratislavy, Štúrova a z Komárna vo veku od 33 do 58 rokov hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

Martin P. ako konateľ istej bratislavskej spoločnosti za pomoci brata Jána P., účtovníčky Alice F. a ďalších dvoch osôb, Vratislava R. a Arpáda M. neoprávnene zaúčtoval fiktívne faktúry za nákup tovaru od inej spoločnosti. Následne na Daňovom úrade v Bratislave predložil daňové priznania s neoprávneným znížením dane z pridanej hodnoty. Takýmto spôsobom sa im podarilo skrátiť daň z pridanej hodnoty a spôsobiť štátu škodu vo výške takmer 181 tisíc eur.

V ďalšom prípade, ktorý sa polícii podarilo včas odhaliť, došlo k dohode všetkých ôsmich obvinených. Dohodli sa na utvorení reťazca spoločností zapojených do vzájomného a účelového predaja a kúpy nehnuteľností. Hodnotu nehnuteľností zámerne nadhodnotili, aby získali čo najvyššie vrátenie dane z pridanej hodnoty. K vyplateniu kúpno-predajných zmlúv medzi spoločnosťami však v skutočnosti nedošlo. Celý obchod s nehnuteľnosťami realizovali v úmysle získať neoprávnený prospech uplatnením nároku na vrátenie dane z pridanej hodnoty v celkovej výške takmer 231 tisíc eur. K vyplateniu tejto sumy však už nedošlo. Zasiahli daňové úrady a polícia.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite v týchto dňoch ukončil vyšetrovanie a spis predložil prokurátorovi s návrhom na podanie obžaloby. Vyšetrovateľ navrhuje obžalovať Vratislava R. z trestného činu neodvedenia dane a poistného a účasti na skrátení dane a poistného formou pomoci. Obvinených Jána P., Arpáda M., Alicu F. z účasti na zločine neodvedenia dane a poistného formou pomoci a z účasti na skrátení dane a poistného formou pomoci. Arnolda T., Dezidera B. a Arpáda C. z účasti na zločine neodvedenia dane a poistného formou pomoci a Martina P. zo skrátenia dane a poistného. V prípade dokázania viny im za trestnú činnosť v rokoch 2009 až 2010 hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Ján P., Vratislav R., Arnold T. a Arpád M. sú stíhaní vo vyšetrovacej väzbe.