Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 30. september 2023, sobota
 

Polícia nebude zaháľať ani na konci školy a počas letných prázdnin

29. 06. 2012

znak PZ SR

V školách zazvoní posledný krát zvonec a rodičia s deťmi vyrazia na ihriská a dovolenky. Aj policajti vyrazia do ulíc a na cesty, aby dohliadli na bezpečnosť nielen našich najmenších, ale všetkých účastníkov cestnej premávky. Každý rok sa počas letnej sezóny zvyšuje premávka na cestách. Zvyšuje sa pohyb domácich i zahraničných turistov, tým aj počet vozidiel na cestách. Zvýšením intenzity cestnej premávky rastie riziko vzniku kolíznych situácií v premávke, ktoré následne vyúsťujú do vzniku dopravných nehôd. Počas minuloročnej letnej sezóny evidujeme 2.534 dopravných nehôd a rok pred tým až 3.707 nehôd. Minulý rok sme počas letnej sezóny zaznamenali 61 usmrtených osôb, rok pred tým 72. Ťažké zranenia utrpelo minulý rok 194 osôb, ľahké 1.149, v roku 2010 sa ťažko zranilo 241 osôb a ľahko až 1.445 osôb. Aj napriek tomu, že ide celkovo o pokles dopravných nehôd ako aj ich následkov apelujeme na všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dodržiavali dopravné predpisy a aj vlastnou zodpovednosťou prispeli k bezpečnosti na cestách.

Ospalosť a únava sú príčinou vážnych dopravných nehôd približne u jednej pätiny vodičov. Málo vodičov si uvedomuje, že unavení by sme si podľa zákona ani nemali sadať za volant. Odporúčame vodičom, aby nepreceňovali svoje sily a schopnosti a počas jazdy si radšej dali častejšie prestávky na odpočinok a dodržiavali pitný režim.

Nielen na zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách, ale aj na ochranu života, zdravia a majetku občanov sme aj tento rok pripravili zvýšené bezpečnostné opatrenia. Nielen na začiatku prázdnin, ale aj počas celej letnej turistickej sezóny. Polícia v letnom období posilní hliadkovú činnosť poriadkovej, železničnej, hraničnej a cudzineckej polície, ako aj činnosť dopravnej polície na miestach s vyšším pohybom osôb a dopravných prostriedkov. V mesiacoch júl a august sa zameriame najmä na miesta kultúrno-spoločenských podujatí, okolie kúpalísk, letovísk, priechodov pre chodcov, detských ihrísk a parkov. Pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou sa zameriame na priestupky v dynamike cestnej premávky a zisťovanie požitia alkoholu vodičmi. V lete budeme vykonávať dopravno-bezpečnostné akcie a to najmä na nehodových úsekoch. Tie budú zamerané na kontrolu dodržiavania pravidiel cestnej premávky, ktoré sú príčinami dopravných nehôd. Najčastejšími príčinami nehôd sú prekročenie rýchlosti, porušenie povinností vodičov či nedanie prednosti v jazde. Zameriame sa tiež na odhaľovanie priestupkov porušovaním zákazu predchádzania, nedanie prednosti v jazde a nesprávny spôsob jazdy pri predchádzaní. Kontrolovať budeme tiež diaľničné nálepky, používanie bezpečnostných pásov a bezpečnostných systémov či zákaz obsluhovať mobilný telefón. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky vodičmi motocyklov a motorových vozidiel voči chodcom a cyklistom najmä v obciach. Kontrolám sa nevyhnú ani vodiči autobusov a nákladných vozidiel. Počas kultúrno-spoločenských podujatí a v čase dopravnej špičky budeme usmerňovať dopravu na miestach so zhustenou premávkou.