Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 21. september 2021, utorok
 

Polícia objasnila plánovanú vraždu v Topoľčanoch z roku 2009

17. 02. 2011

logo 3

Úrad boja proti organizovanej kriminalite objasnil prípad výbuchu v topoľčianskej firme z augusta 2009. Vyšetrovateľ obvinil z trestného činu úkladnej vraždy a za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami tri osoby. Milan P., Viliam M. a Milan D. v úmysle zavraždiť ženu z Topoľčian použitím nástražného výbušného systému usmrtili inú osobu a zranili päť osôb. Výbuch spôsobil súkromnej spoločnosti škodu viac ako 140 tisíc eur. Dve osoby sú stíhané väzobne, po Viliamovi M. polícia pátra. Polícia zaistila veľké množstvo nelegálnych zbraní a výbušnín. Mužom hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov, alebo trest odňatia slobody na doživotie.

V mesiacoch marec až apríl v roku 2009 sa 40-ročný Milan P. a 55-ročný Viliam M. z Topoľčian a 61-ročný Milan D. z Partizánskeho dohodli, že zavraždia ženu z Topoľčian. Dôvodom mali byť dlhodobé rôzne osobné aj pracovné nezhody. Milan P. a Viliam M. zabezpečili nástražný výbušný systém, ktorým chceli vyhodiť do vzduchu firmu, ktorej bola majiteľkou. Milan D. výbušninu zostrojil a pripravil na použitie.

25. augusta 2009 Milan D. pod zámienkou nasnímania poplašného systému a hlasu poškodenej poslal do topoľčianskej firmy Petra H. Vo firme sa v tom čase nachádzala aj žena, ktorú chceli zavraždiť. Peter H. nevedel, že v kufríku nesie nástražný výbušný systém zostavený z asi jedného kilogramu trinitrotoluénu a elektrické iniciačné zariadenie so zdrojom elektrickej energie. Keď bol Peter H. v budove, Milan P. inicioval výbušný systém. Pri výbuchu nedošlo k zavraždeniu ženy, ale k usmrteniu Petra H. Žena utrpela zranenia popálením a zranenia ušných bubienkov. Ďalšie štyri osoby, žena a traja muži boli ťažko a ľahko zranení. Výbuch spôsobil škodu na súkromnom majetku viac ako 140 tisíc eur.

V týchto dňoch Úrad boja proti organizovanej kriminalite vykonal domovú prehliadku u Milana D. v Partizánskom. Počas nej zaistili štyri kilogramy trinitrotoluénu, granáty, hlavový zapaľovač do raketometu, samopal, viac ako 2000 rôznych nábojov, rôzne zbrane, materiál a súčiastky, z ktorých by sa dali vyrobiť minimálne štyri nástražné výbušné systémy. Zaistené predmety sú v súčasnej dobe na expertíznom skúmaní v kriminalisticko-expertíznom ústave polície.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite obvinil tri osoby z trestného činu úkladnej vraždy z časti v štádiu pokusu z časti v štádiu dokonanom a trestného činu nedovoleného ozbrojovania a obchodovanie so zbraňami. Hrozí im trest odňatia slobody na 25 rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie. Dvaja sú stíhaní väzobne, po treťom polícia pátra.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby