Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 22. apríl 2024, pondelok
 

Polícia obvinila 11 osôb z ekonomickej trestnej činnosti

24. 03. 2011

euro

Úrad boja proti organizovanej kriminalite rozbil organizovanú skupinu, ktorá sa zaoberala ekonomickou trestnou činnosťou. Vyšetrovateľ obvinil 11 osôb z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Podľa policajných zistení si neoprávnene uplatňovali nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty. Malo ísť o reťazce spoločností, ktorých konatelia boli prevažne tak zvané „biele kone“. Pričom ich zdaniteľné plnenia mali byť len predstierané. Doposiaľ zadokumentovaná škoda je viac ako 3 milióny eur. Zisk z tejto trestnej činnosti tvoril jednu z podstatných častí príjmov zločineckej organizácie pôsobiacej v Nitre a jej okolí. Obvineným hrozí trest odňatia slobody sedem až 12 rokov. Päť obvinených osôb je stíhaných väzobne.

Organizovaná skupina pôsobila v Nitrianskom, Trnavskom, Bratislavskom kraji a v Českej republike. Zriadili viac ako 20 spoločností, ktoré sa mali zaoberať kúpou a predajom rôzneho tovaru a obchodom s nehnuteľnosťami. V skutočnosti ich činnosť, podľa zistení polície, spočívala v nelegálnom odpočte DPH, pričom ich zdaniteľné plnenia boli len fiktívne.

Marián Z., hlavný organizátor, podľa policajných informácií zabezpečoval „biele kone“ a následne riadil celú ich činnosť. Na vrchole skupiny bol Marián Z. so svojou matkou Máriou Z. Obaja sú podozriví z toho, že práve oni určovali, ktoré konkrétne spoločnosti, a v ktorom období budú uplatňovať odpočet DPH, a ktoré spoločnosti budú v danom období preukazovať zase pôvod tovaru. Taktiež mali vydávať pokyny na vystavenie faktúr o fiktívnych zdaniteľných plneniach, vykonávať dohľad nad hotovostným výberom peňazí, ktoré pochádzali z tejto trestnej činnosti. „Biele kone“ nemali žiadne podnikateľské skúsenosti a tak v skupine figurovali ďalšie osoby, tie mali plnú moc na zastupovanie spoločností. Mali za úlohu napríklad komunikovať z daňovými úradníkmi. Jediným cieľom týchto spletitých činností bolo vytvoriť dojem legálnosti deklarovaných obchodných vzťahov. Škodu, ktorú mali takto spôsobiť štátu, bola doposiaľ vyčíslená na viac ako 3 milióny eur. Zisk z tejto trestnej činnosti tvoril jednu z podstatných častí príjmov zločineckej organizácie pôsobiacej v Nitre a jej okolí.

Úrad boja proti organizovanej kriminalite sledoval činnosť skupiny viac ako päť mesiacov. Minulý týždeň vyhodnotili situáciu tak, že je najvhodnejší čas zasiahnuť a činnosť skupiny zastaviť. Vykonali 11 domových a osem prehliadok iných priestorov a prehliadky motorových vozidiel. Počas nich zaistili okrem finančnej hotovosti z trestnej činnosti aj rôzne účtovné a listinné dôkazy, počítače a nosiče dát. Tie budú predmetom znaleckého skúmania.

Marián Z., Mária Z., Marcela M. a František K. zo Svätoplukova, Viliam L., Juraj Č. a Natália K. z Nitry, Petra B. zo Žirian, Annamária K. z Čakajoviec, Marek Š. z Veľkého Lapáša, Diana D. z Nitrianskych Hrnčiaroviec sú na základe dôkaznej situácie obvinení z trestného činu neodvedenia dane a poistného. Hrozí im trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov. Marián Z., Mária Z., Viliam Z., Marek Š. a Juraj Č. boli vzatí do vyšetrovacej väzby. Ostatní sú stíhaní na slobode.