Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 1. august 2021, nedeľa
 

Polícia obvinila ďalšieho sprostredkovateľa korupcie v prípade SIA

20. 02. 2012

UBPK_logo

Ďalší obvinený, je pokračovaním vyšetrovania korupcie pri vybavovaní finančných príspevkov z eurofondov poskytovaných Sociálnou implementačnou agentúrou. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil z trestného činu nepriamej korupcie Róberta L. Obvinený mal sprostredkovať žiadateľom o nenávratné finančné príspevky stretnutia s Mariánom G. a Mariánom J. Týchto vyšetrovateľ z nepriamej korupcie obvinil už v septembri minulého roka. Obvinení tvrdili, že vedia za úplatok v agentúre vybaviť schválenie žiadostí. Požadovaný úplatok mal byť uhradený na základe konzultačných zmlúv a to vo výške 20% až 30% z výšky príspevku z eurofondov. V prípade dokázania viny hrozí obvineným, Róbertovi L., Mariánovi G. a Mariánovi J. trest odňatia slobody až na tri roky. Všetci obvinení sú stíhaní na slobode.

44-ročný Róbert L. sa mal korupčného konania dopustiť ako riaditeľ centra projektov jednej z organizácií celoživotného vzdelávania. Podľa zistení polície mal žiadateľom o nenávratný finančný príspevok z eurofondov ponúknuť spoluprácu pri vybavovaní ich žiadostí v Sociálnej implementačnej agentúre. Išlo o príspevky v rámci Operačného programu "Zamestnanosť a sociálna inklúzia, opatrenie 1.2 Podpora tvorby a udržanie pracovných miest prostredníctvom zvýšenia adaptability pracovníkov, podnikov a podpory podnikania". Ponúkaná spolupráca spočívala v sprostredkovaní stretnutia žiadateľov s 38-ročným Mariánom G. a 34-ročným Mariánom J., ktorí neboli z organizácie celoživotného vzdelávania, a ktorí mali schválenie ich žiadostí zabezpečiť v Sociálnej implementačnej agentúre. Za vybavenie a schválenie žiadostí mali požadovať úplatky od 20% do 30% z výšky priznaného príspevku. Róbert L. od konca augusta 2010 za týmto účelom sprostredkoval stretnutia s Mariánom G. a Mariánom J., ktorí vystupovali v mene bratislavskej konzultačnej spoločnosti, najmenej piatim žiadateľom o príspevok. Účtovne mali byť úplatky „ošetrené“ prostredníctvom fiktívnych zmlúv o poskytnutí služby konzultačnou spoločnosťou. Žiadatelia mali zaplatiť konzultačnej spoločnosti za konzultácie, ktoré sa nikdy neuskutočnili. Doposiaľ vykonané dôkazy nasvedčujú tomu, že si mali úplatky medzi sebou následne určeným pomerom rozdeliť.

Vyšetrovateľ v týchto dňoch obvinil Róberta L. z trestného činu nepriamej korupcie. Vyšetrovanie ďalej pokračuje. O ďalších posunoch budeme verejnosť informovať.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby