Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 20. jún 2024, štvrtok
 

Polícia obvinila dve osoby z marenia štátnej zákazky v hodnote 3,3 milióna eur

20. 04. 2011

euro

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dve osoby z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Zástupkyňa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti mala ovplyvňovať priebeh verejnej súťaže zákazky v hodnote 3,3 milióna eur. Podľa policajných zistení uprednostnila konkrétnu firmu pred ostatnými súťažiteľmi. Pričom konateľ uprednostnenej firmy sľúbil zástupcovi vážneho kandidáta vo verejnej súťaži 5.000 eur, ak sa jeho spoločnosť súťaže nezúčastní, respektíve predloží takú ponuku, že bude zo súťaže automaticky vylúčená. Za toto konanie hrozí pracovníčke Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti dva až osem rokov a konateľovi súkromnej firmy jeden až päť rokov. Stíhaní sú na slobode.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť vyhlásila verejnú súťaž na realizáciu zákazky na výstavbu kanalizácie v jednom z východoslovenských miest v hodnote 3,3 milióna eur. Poverenou osobou na jej zabezpečenie bola Jarmila S. Podľa policajných zistení sa v marci tohto roka dohodla so zástupcom konkrétnej firmy z okresu Sabinov Antonom B., že zákazku vyhrá. A to tak, že by mu umožnila predložiť ponuku zabezpečujúcu získanie tejto zákazky. Záujem však prejavila aj firma z Bratislavy. Zástupcu tejto spoločnosti však mala Jarmila S. požiadať, aby nepodala súťažnú ponuku, alebo aby ponuka nebola úplná, čiže neplatná a bola by pri vyhodnotení výsledkov zo súťaže vylúčená. Za takýto postup vo verejnej súťaži Jarmila S. ponúkla zástupcovi tejto spoločnosti päť tisíc eur, ktoré mali byť zabezpečené od súťažiacej firmy Antona B. Zástupca spoločnosti, ktorému ponúkli túto sumu však podal na polícii trestné oznámenie.

Vyšetrovateľ na základe dôkaznej situácie obvinil 54-ročnú Jarmilu S. z Košíc a 56-ročného Antona B. z okresu Sabinov z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Žene hrozí trest odňatia slobody na dva až osem rokov, mužovi jeden až päť. Stíhaní sú na slobode.