Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Polícia obvinila podnikateľov zo státisícových daňových podvodov

10. 02. 2011

euro

Úrad boja proti korupcii objasnil prípady, pri ktorých bol štát poškodený o viac ako pol milióna eur. Z trestného činu neodvedenia dane a poistného sú obvinení traja podnikatelia, dvaja z nich aj zo skrátenia dane a poistného. Od apríla 2003 do júna 2004 na základe fiktívnych faktúr a ďalších dokumentov sa traja podnikatelia neoprávneným odpočtom dane z pridanej hodnoty a skrátením dane obohatili o viac ako 513 tisíc eur. Hrozí im väzenie päť až dvanásť rokov. Stíhaní sú na slobode.

Polícia postupne zabezpečuje zákonné dôkazy v prípade siete prepojených spoločností, ktoré od roku 2003 s pomocou Ľudovíta K. štát okrádali na daniach. Ľudovít K. zabezpečoval pre rôznych podnikateľov na celom Slovensku fiktívne faktúry a doklady o ich úhrade. Polícia ho obvinila už v roku 2004 zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z podvodu. V zmysle Trestného poriadku pribratý znalec z oblasti ekonómie, odvetvia účtovníctva postupne vypracoval znalecké posudky, pričom posledný bol doručený koncom minulého roka. Na základe dôkazov a znaleckých posudkov polícia odhaľuje ďalšie desiatky podozrivých osôb v tomto prípade. V týchto dňoch Úrad boja proti korupcii obvinil troch podnikateľov, Martina M., Romana L. a Ľubomíra V.

36-ročný Martin M., konateľ spoločnosti v Košiciach si zabezpečil od Ľudovíta K. fiktívne faktúry na dodanie technických súčiastok. Ku skutočnému dodaniu tovaru však nikdy nedošlo. Napriek tomu si faktúry riadne zaúčtoval do účtovníctva v úmysle získať neoprávnený nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty. Za obdobie od júna 2003 až do mája 2004 takto 29 fiktívnymi faktúrami a dokladmi o ich uhradení spôsobil štátu škodu viac ako 221 tisíc eur.

40-ročný Roman L., ako konateľ firmy z Partizánskeho, postupoval rovnako ako Martin M. Ten si však od septembra 2003 až do mája 2004 s pomocou Ľudovíta K. fiktívne účtoval dodanie odevu a obuvi. Polícia medzi stovkami faktúr identifikovala 22 fiktívnych, ku ktorých plneniu nedošlo. Okrem neoprávneného nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty Roman L. aj skrátil daň. Tak štátu spôsobil škodu 209 tisíc eur.

Do tretice rovnakým spôsobom okrádal štát aj 41-ročný Ľubomír V. Ako konateľ spoločnosti z Bratislavy si tiež na základe fiktívnych faktúr uplatňoval neoprávnene nadmerný odpočet DPH a skrátil dane. Najčastejšími predmety faktúr boli reklamné a propagačné služby. Podľa zistení polície na základe 19 fiktívnych faktúr a ďalších dokumentov štátu spôsobil škodu 83.5 tisíc eur.

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii na základe nových dôkazov a znaleckých posudkov z oblasti ekonómie obvinil podnikateľov Martina M., Romana L. a Ľubomíra V. z trestného činu neodvedenia dane a poistného a Romana L. a Ľubomíra V. zároveň zo skrátenia dane a poistného. Celková vyčíslená škoda štátu vo všetkých prípadoch je viac ako 513 tisíc eur. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov, stíhaní sú na slobode.

Dôkazy a znalecké posudky nasvedčujú, že Úrad boja proti korupcii v blízkej budúcnosti obviní z podobných daňových podvodov ďalšie osoby.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby