Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 31. júl 2021, sobota
 

Polícia obvinila pomocníka v daňových podvodoch Mikuláša V.

02. 03. 2012

Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil konateľa maďarských obchodných spoločností z trestného činu skrátenia dane a poistného. Ide o konateľa spoločností, ktoré boli použité vo vytvorenom obchodnom reťazci na fiktívne obchody v prípade Mikuláša V. Nadmerným odpočtom DPH z fiktívnych obchodov bola na slovenskom štátnom rozpočte spôsobená škoda desiatky miliónov eur. Formou pomoci sa Molnár M. dopustil daňovej trestnej činnosti, za ktorú mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

V prípade je už od začiatku minulého roka z daňovej trestnej činnosti obvinený Mikuláš V., podnikateľ z východného Slovenska. Od mája 2009 do januára 2010 Mikuláš V. a 47-ročný Molnár M. vytvorili obchodný reťazec zo svojich spoločností. Predmetom obchodov malo byť takmer 28 miliónov „euroočiek“, ktoré na základe viac ako 20 fiktívnych faktúr Mikuláš V. dodával Molnárovi M. Podľa dokumentácie ich dodanie v celkovej hodnote takmer 106 miliónov eur dokonca potvrdil na dodacích listoch. Ich prepravu mali navyše potvrdzovať aj ďalšie doklady (CMR). Podľa zistení polície k dodaniu tovaru v skutočnosti nikdy nedošlo. Napriek tomu si Mikuláš V. v daňovom priznaní uplatnil nadmerný odpočet DPH. V rozpore so zákonom tak za pomoci Molnára M. skrátil daň, čím Slovenskej republike spôsobili škodu vo výške viac ako 19 miliónov eur. Obvinení maďarský podnikateľ je v súčasnosti pre inú trestnú činnosť vo väzbe v Maďarsku. Slovenská polícia už požiadala o jeho vydanie na trestné stíhanie na Slovensko.

V prípade daňovej trestnej činnosti Mikuláša V. polícia postupne od marca minulého roka analyzovala zaistené listinné dôkazy a vykonávala množstvo procesných úkonov. Vypočula viacerých svedkov a zabezpečila odborné stanoviská. Vďaka tomuto trikrát, v apríli, júni a auguste, rozšírila voči Mikulášovi V. obvinenie zo skrátenia dane a poistného Obvinenie mu bolo rozšírené okrem čiastkových skutkov aj o ďalší trestný čin, neodvedenie dane a poistného. Dôvodom bolo skrátenie dane pomocou vytvorených reťazcov spoločností a fiktívnych obchodov s lykožrútom smrekovým a euroočkami. K dnešnému dňu tak Mikuláš V. čelí obvineniu zo skrátenia dane a neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie DPH v celkovej výške viac ako 57 miliónov eur.

V súčasnosti vyhodnocujeme ostatné listinné materiály. Aj naďalej sú vykonávané daňové kontroly. Nie je vylúčené prípadné ďalšie rozšírenie obvinenia, ako aj prípadné obvinenia iných osôb zapojených do daňových podvodov. Mikuláš V. však naďalej zostáva vo väzbe.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby