Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 19. jún 2024, streda
 

Polícia obvinila Rumuna, ktorý chcel pašovať cez Slovensko Sýrčanov

17. 06. 2015

znak PZ SR

Vyšetrovateľ Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície obvinil občana Rumunska, Valeriu R. (48 rokov), z prevádzačstva. Po preukázaní viny mu hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Nakoľko migranti nepožiadali o azyl, v najbližších dňoch budú vrátení do Maďarska. 

Policajti prípad odhalili začiatkom týždňa, keď sa muž snažil vozidlom previezť štyroch nelegálnych migrantov cez diaľničný hraničný priechod Čuňovo. Podľa zistení polície mal za prevoz štyroch mužov vo veku od 26 do 43 rokov pochádzajúcich zo Sýrie zinkasovať 400 eur. Slovensko však nebolo ich vytúženou krajinou, chceli ísť ešte ďalej na západ. Trasa týchto migrantov z ich domovskej krajiny až na územie Slovenskej republiky trvala niekoľko týždňov. Z Libanonu sa loďou dostali až do Turecka, odkiaľ sa člnom preplavili do Grécka, kde ich však chytili policajti. Po tom, ako sa im odtiaľ podarilo ujsť, dostali sa až do Maďarska. Odtiaľ sa cez Slovensko plánovali dostať do Nemecka za lepším životom.

Aj tento prípad potvrdzuje, že Slovenská republika je pre ilegálnych migrantov aj naďalej predovšetkým tranzitnou krajinou , pričom cieľovými krajinami sú napríklad Nemecko, Taliansko, Francúzsko a ďalšie štáty v západnej časti Európy.