Preskočiť na hlavný obsah Prejsť na hlavnú ponuku

Polícia

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky   Dnes je 2. august 2021, pondelok
 

Polícia odhalila ďalšiu organizovanú skupinu profitujúcu z nelegálnej práce cudzincov

04. 05. 2011

policia AUTO

Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii včera rozložila organizovanú skupinu, ktorá sa obohatila najmenej o 216 tisíc eur na nelegálnej práci cudzincov. Vyšetrovateľ obvinil šesť osôb, troch Ukrajincov a dvoch Slovákov zo zločinu prevádzačstva a jednu policajtku z trestných činov zneužívania právomoci verejného činiteľa a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Štyri osoby, troch Ukrajincov a Slováka, polícia obvinila aj z legalizácie príjmov z trestnej činnosti spáchaného organizovanou skupinou. Hrozí im trest odňatia slobody 12 až 20 rokov. Policajtke úradu hraničnej a cudzineckej polície ako verejnému činiteľovi hrozí trest odňatia slobody dva až päť rokov. Šiesti obvinení sa v súčasnosti nachádzajú v cele policajného zaistenia, vyšetrovateľ spracoval návrh na ich vzatie do vyšetrovacej väzby.

Podľa policajných informácií od januára 2009 skupina osôb, traja Ukrajinci s prechodným pobytom na Slovensku a dvaja občania Slovenskej republiky, zamestnávali nelegálne cudzincov, najmä Ukrajincov. Cudzinci pracovali v rôznych, aj nastrčených, podnikateľských subjektoch prevažne v oblasti stavebníctva. Za túto prácu vyplácali cudzincom len minimálnu časť mzdy, pretože peniaze inkasovali členovia skupiny. Polícia zistila, že takýmto spôsobom neoprávnene zamestnali najmenej 55 cudzincov. Ich počet však bude pravdepodobne mnohonásobne vyšší. Na úkor cudzincov a porušením zákonov členovia skupiny získali finančný prospech vo výške najmenej 216 tisíc eur. Organizovanej skupine pomáhala aj policajtka úradu hraničnej a cudzineckej polície, ktorá získavala pre členov skupiny informácie o osobách ukrajinského pôvodu.

Policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia Policajného zboru v súčinnosti s Inšpekciou MV SR pripravili policajnú akciu. Prebehla 3. mája 2011. Počas akcie policajti vykonali tri domové prehliadky a tri prehliadky motorových vozidiel. Zaistili fotokópie cestovných dokladov občanov Ukrajiny, pečiatky rôznych slovenských a českých firiem, účtovné doklady, ktoré používali na páchanie trestnej činnosti. Väčší počet nábojov, pištoľ, zápalné šnúry, rozbušky, mobilné telefóny a SIM karty. Medzi zaistenými vecami bolo aj 3,3 gramu bieleho prášku, ktorý bol zaslaný na expertízu. Legálnosť zaistených zbraní polícia preveruje.

V rámci tejto akcie policajti pokračovali v kontrolách cudzincov zamestnaných v rôznych stavebných firmách v celom bratislavskom kraji. Policajti zaistili ďalších troch občanov Ukrajiny podozrivých z nelegálnej práce a predviedli ich na policajné oddelenie. Kontroly na prevádzkach firiem, u ktorých je predpoklad, že tam nelegálne pracujú cudzinci budú pokračovať aj naďalej.

 

Dôležité odkazy

Dôležité oznamy

Staň sa kadetom - prečítaj si, ako na to

  • e-SLUŽBY MV SR
    Pri evidencii vozidiel môžete využívať aj elektronické služby